Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozłam w trojce narzucającej cięcia i reformy?

0
Podziel się:

Bruksela pokłóciła się z MFW o Grecję. Poszło o wzrost gospodarczy.

Rozłam w trojce narzucającej cięcia i reformy?
(AP/Fotolink/East News)

Komisja Europejska nie zgadza się z częścią wniosków z raportu MFW na temat Grecji, głównie z twierdzeniem, że można było wcześniej zrestrukturyzować dług tego kraju i lepiej dopasować reformy na rzecz wzrostu - tak KE odniosła się do raportu MFW.

W wewnętrznym raporcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazano na błędy w postępowaniu wobec zadłużonej Grecji, która od trzech lat objęta jest programem pomocowym strefy euro i MFW. Zdaniem ekspertów funduszu restrukturyzacja greckiego długu powinna była nastąpić już na początku programu w 2010, a nie w 2012 roku, a ponadto nie został doszacowany wpływ wymuszanych oszczędności na grecką gospodarkę.

_ - Według raportu natychmiastowa restrukturyzacja zadłużenia w 2010 roku byłaby pożądana, z czym się stanowczo nie zgadzamy. Raport ignoruje powiązania między krajami euro. Jeśli zostałaby przeprowadzona restrukturyzacja zadłużenia w sektorze prywatnym, to mogłoby dojść do rozlania się kryzysu i osłabienia programu _ - powiedział podczas codziennej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik komisarza UE ds. gospodarczych i walutowych Ollego Rehna, Simon O'Connor.

_ - Po drugie nie zgadzamy się z poglądem, że nie zrobiono wystarczająco wiele, by dopasować i jednocześnie wzmocnić reformy strukturalne na rzecz zwiększenia wzrostu. To błędny i bezzasadny wniosek _ - dodał rzecznik.

Realizację programu pomocowego dla Grecji nadzoruje tzw. trojka, czyli eksperci MFW, KE i Europejskiego Banku Centralnego. Pytany o to, jak KE wyobraża sobie współpracę z MFW w ramach trojki po krytycznym raporcie, O'Connor odparł: _ to raport sporządzony przez personel MFW. Nie został zatwierdzony przez zarząd, a tylko wówczas odzwierciedlałby stanowisko zarządu MFW _.

_ - Wydaje mi się, że to ma być niezależna ocena, przeprowadzona przez personel. Ale nie odzwierciedla on oficjalnego stanowiska naszego partnera z trojki _ - zaznaczył rzecznik. Jednocześnie przyznał, że trojka jeszcze trzy lata temu nie istniała.

_ - Wciąż się uczymy, mamy do czynienia z wyjątkowo skomplikowanymi i trudnymi problemami, działamy pod presją polityczną z wielu stron, presją finansową _ - powiedział O'Connor. Dług grecki został zrestrukturyzowany w 2012 roku, co zmniejszyło obciążenia finansów publicznych Aten, ale wiązało się ze znacznymi stratami prywatnych inwestorów.

Czytaj więcej w Money.pl
Platforma przeciwko handlowi ludźmi W Brukseli zainaugurowano prace platformy łączącej ponad 100 organizacji, zaangażowanych w walkę z handlem ludźmi w krajach UE i Chorwacji.
Nagła kontrola Brukseli w Polsce. Chodzi o... Rząd Polski nie może lekceważyć opinii mieszkańców z terenów, na których mogłaby powstać kopalnia odkrywkowa - brzmi wniosek członków delegacji Komisji Europejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)