Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umowy gazowe w UE. Bruksela będzie miała do nich wgląd?

3
Podziel się:

Wgląd Komisji Europejskiej w umowy jeszcze przed podpisaniem ma kluczowe znaczenie dla naszego regionu, gdzie dominuje rosyjski Gazprom i gdzie ceny są znacznie wyższe niż na Zachodzie.

Umowy gazowe w UE. Bruksela będzie miała do nich wgląd?
(JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Unijne kraje mają dziś ustalić, czy zgadzają się, by Komisja Europejska miała wgląd w umowy gazowe jeszcze przed ich podpisaniem. Zależy na tym Polsce, bo to wzmocniłoby pozycję przetargową Unii w negocjacjach z Rosją.

W poniedziałek, w Luksemburgu, decyzję w tej sprawie mają podjąć ministrowie do spraw energii 28 krajów.

Wgląd Komisji Europejskiej w umowy jeszcze przed podpisaniem ma kluczowe znaczenie dla naszego regionu, gdzie dominuje rosyjski Gazprom i gdzie ceny są znacznie wyższe niż na Zachodzie. Komisja chce wziąć pod lupę umowy międzyrządowe, by zapewnić większą przejrzystość, utrudnić Moskwie rozgrywanie krajów między sobą, zmniejszyć pole do nadużyć i doprowadzić do zmniejszenia cen. Obecnie umowy są analizowane dopiero po podpisaniu, co - jak argumentują eksperci - pozwala Rosji narzucać swoje warunki.

Nie wszystkie kraje jednak są gotowe poprzeć nowe propozycje. Sceptyczne są Węgry, Grecja, Cypr, Włochy i Francja, czyli kraje, które prowadzą rozliczne interesy z Gazpromem, niejednoznaczne stanowisko prezentują Niemcy. Jeśli dojdzie do wspólnych uzgodnień unijnych krajów, to nie zakończą one jeszcze prac nad przepisami. Do jesieni swoje stanowisko ma ogłosić Parlament Europejski. I od wyniku negocjacji między instytucjami zależy ostateczny kształt przepisów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
pawlacz
8 lat temu
[QUOTE] Komisja Europejska miała wgląd w umowy gazowe jeszcze przed ich podpisaniem [/QUOTE] - widzisz, Pawlak, coś ty narobił podpisując niekorzystny dla PL kontrakt na 30 lat?
xrispar
8 lat temu
po dogadaniu sie z rosja a raczej jest pewne to niemcy jako dominujacy kraj w komisji europejskiej beda dyktowac ceny dla innych takie bedzie "bezpieczenstwo"innych panstwowych gospodarek jak jest dotychczas
sdfasfd
8 lat temu
Czyli w sprawach wspolnej gospodarki energetycznej, ktora ma byc rdzeniem stabilnosci UE solidarnosc europejska jest niewazna, ale jesli chodzi o uchodzcow, to jak najbardziej trzeba tej solidarnosci przestrzegac. I wlasnie dlatego mam dosc tej UE.