Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ambitne plany Rosji. Chce zdominować rynek ropy

0
Podziel się:

Rosja ma bardzo ambitne plany - zwiększy eksport ropy o 24 proc. do 2035 r. - informuje Ministerstwo Energii Rosji na swojej stronie internetowej.

Ambitne plany Rosji. Chce zdominować rynek ropy
(EAST NEWS/SIPA PRESS)

Problemem dla Rosjan są jednak niskie ceny surowca.

Władze zamierzają co najmniej utrzymać roczne wydobycie ropy na poziomie 525 milionów ton.

"Jeśli warunki rynkowe się poprawią, ta kwota może jeszcze wzrosnąć" - napisano w dokumencie dotyczącym strategii resortu energii Rosji.

Ministerstwo zakłada, że do 2020 roku eksport rosyjskiej ropy wzrośnie o 7-8 procent z eksportowanych w 2014 r. 221,5 milionów ton.

Dostawy rosyjskiej ropy do krajów Azji mogą wzrosnąć dwukrotnie, do 110 milionów ton do 2035 r. - szacuje resort energii.

Ceny ropy nie sprzyjają

Spadające ceny ropy mocno uderzają w kraje, których znaczna część Produktu Krajowego Brutto pochodzi ze sprzedaży tego surowca. Jednym z nich jest właśnie Rosja.

W tym przypadku do głosu dochodzą również skutki sankcji nałożonych na Kreml w reakcji na jego zaangażowanie w konflikt na Ukrainie. W pierwszym kwartale tego roku PKB Rosji skurczyło się o 2,2 procent rok do roku, a w drugim o 4,6 procent rok do roku. To natomiast bezpośrednio przekłada się na życie obywateli, gdyż obcinane są wydatki m.in. na edukację i opiekę zdrowotną.

[

Źródło: Money.pl, na podstawie danych Banku Rosji * prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/kryzys-w-rosji-spadajace-ceny-ropy-ciagna,25,0,1894425.html# )

- Niskie ceny ropy naftowej negatywnie wpływają na sytuację Rosji, bowiem przychody tego państwa w dużej mierze opierają się na eksporcie tego surowca. Ponadto, budżet Rosji został poważnie obciążony po zaangażowaniu się państwa w konflikt na Ukrainie. Jeśli więc ceny ropy utrzymają się dłużej w okolicach obecnych poziomów, to oznacza dla rosyjskiego państwa duże kłopoty - komentuje dla money.pl Dorota Sierakowska, ekspert rynku surowcowego domu maklerskiego BOŚ.

Według wyliczeń Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), spadek cen ropy o 1 dolara oznacza automatycznie niedobór 3 mln dolarów w budżecie Rosji. W tegorocznym budżecie ograniczono wydatki na edukację z 638,26 mld na 602,1 mld rubli. Jeszcze większe cięcia wprowadzono w dziedzinie ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia otrzyma 386 mld rubli, a w 2014 roku było to 535 mld rubli.

W 2014 roku udział gazu i ropy w bilansie eksportowym Rosji wyniósł 48,5 procent. Kraj ten musi mocno postawić na sprzedaż towarów pozasurowcowych, w przeciwnym przypadku czaka go potężny krach. W ubiegłym roku Rosja sprzedała za granicę towary o wartości 286 mld dolarów. W kolejnych latach chce tę wartość powiększyć do 500 mld dolarów.

energetyka
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)