Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kołodziej
Agata Kołodziej
|

Praca dla 60 tys. dłużników niespłacających swoich hipotek? "To piękna idea, ale..."

11
Podziel się:

60 tys. osób w Polsce ma problemy ze spłatą kredytu hipotecznego z powodu utraty pracy. To ich właśnie dotyczy pomysł, by banki wspólnie z agencją pracy znalazły im zajęcie, zamiast zlicytować majątek. Tylko że to na razie to tylko szczytna idea. Bankowcy uważają, że znaczenie tego pomysłu jest marginalne. A agencja pracy, która to wymyśliła, nie ma nawet ani jednego oddziału.

Praca dla 60 tys. dłużników niespłacających swoich hipotek? "To piękna idea, ale..."
(Shutterstock/www.BillionPhotos.com)

60 tys. osób w Polsce ma problemy ze spłatą kredytu hipotecznego z powodu utraty pracy. To ich właśnie dotyczy pomysł, by banki wspólnie z agencją pracy znalazły im zajęcie, zamiast zlicytować majątek. Tylko, że to na razie tylko szczytna idea. Bankowcy uważają, że znaczenie tego pomysłu jest marginalne. A agencja pracy, która to wymyśliła, nie ma nawet ani jednego oddziału.

Bank będzie szukał pracy tym, którzy przestali spłacać swoje kredyty hipoteczne? To pomysł, który opisał w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Okazuje się jednak, że to na razie tylko piękna idea, której jeszcze bardzo daleko do realizacji.

- Pomysł powstał zaledwie kilka miesięcy temu. Zaczęło się od listu do Związku Banków Polskich. ZBP zaprosił nas na spotkanie z 14 bankami podczas komitetu ds. finansowania nieruchomości działającego w ramach ZBP - mówi money.pl Grzegorz Tokarski, prezes agencji pracy New Labour Market Order, która stoi za tym oryginalnym pomysłem,

Po nim agencja rozpoczęła rozmowy z cztery oczy z poszczególnymi bankami.

- Żaden z banków nie mówi "nie", ale to musi jeszcze potrwać kilka miesięcy. Wdrożenie tego pomysłu wymaga zmiany procesów restrukturyzacji w tych bankach, prawa bankowego - wskazuje Grzegorz Tokarski, prezes NLMO.

W tej chwili zainteresowanych jest około pięciu największych banków udzielających kredytów hipotecznych. Które to? NLMO na razie nie chce tego ujawniać.

Jakie są szanse, że ten pomysł wypali i któryś z banków zdecyduje się na takie rozwiązanie, zapłaci agencji za znalezienie pracy dłużnikowi, który nie spłaca swojego kredytu, zamiast po prostu zlicytować jego mieszkanie? - Szanse oceniam wysoko - mówi prezes Tokarski.

Jego zdaniem agencja mogłaby zająć się szukaniem pracy dla 60 tys. osób - tyle bowiem nie spłaca swojego kredytu hipotecznego, bo straciło pracę - wynika z szacunków NLMO.

Najpierw jednak potrzebny jest program pilotażowy, który pokaże, jaka jest skuteczność tego pomysłu. - Chcielibyśmy przeprowadzić pilotaż na około trzy tysiące osób, musi być jakaś skala, żeby pokazać efekty - mówi Grzegorz Tokarski.

Nie muszą to być jednak klienci wyłącznie jednego banku. - Moglibyśmy zebrać w różnych bankach pakiety po 100-250 osób - mówi Tokarski.

Problem z geografią

W całym pomyśle jest jeden szkopuł. Agencja New Labour Market Order powstała jako spółka celowa specjalnie do tego przedsięwzięcia zaledwie w październiku 2016 roku. Nie ma jeszcze żadnej infrastruktury i ani jednego biura. Tymczasem banki oczekują, że oddziały agencji, która będzie pośredniczyć w znajdowaniu pracy, będą w wielu miastach w Polsce i to nie tylko w tych największych.

- Musimy się w rozmowach z bankami zgodzić co do geografii - przyznaje Tokarski. - Jeden z banków oczekuje nawet, że będziemy mieli swoje placówki w miastach powiatowych - dodaje.

To byłaby ogromna inwestycja dla NLMO, które wolałoby się skupić na największych miastach w Polsce - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu czy aglomeracji śląskiej. - Warszawa ma 40 proc. udział w kredytach hipotecznych - argumentuje prezes Tokarski.

Stworzenie oddziałów w tych kilku miastach to i tak niemałe wyzwanie.

Zobacz również: * *Polacy zadłużeni na 47 mld zł. 500 plus nie wpływa na dłużników

Banki: to piękna idea, ale...

Co na to banki? - Jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie na to, by mówić o jakichkolwiek konsultacjach czy efektach rozmów banków z agencją pracy - mówi money.pl Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.

- Rzeczywiście dostaliśmy pismo z taką propozycją od agencji New Labour Market Order i przyglądamy się temu pomysłowi, ale on na razie jest jeszcze na etapie idei - podkreśla Bańka.

I choć tej idei kibicuje, to większych szans nie widzi.

- Ten pomysł wpisuje się w dyrektywę o kredycie hipotecznym, choć nie ma w niej wprost mowy o tym, żeby dłużnikom szukać pracy - mówi wiceprezes ZBP. - Ja patrzę na ten pomysł z sympatią, ale głównie z pobudek społecznych. Patrząc na to realnie ta idea będzie miała dla rynku znaczenia marginalne - komentuje Bańka.

Dlaczego? Bo głównym problemem przy niespłacaniu kredytów hipotecznych nie jest utrata pracy, ale zbyt niski poziom dochodów w stosunku do obciążenia, jakim są raty kredytu hipotecznego. - Być może ten pomysł miałby lepsze skutki w odniesieniu do kredytów konsumenckich, gdzie w grę wchodzą znacznie mniejsze kwoty - uważa bankowiec.

ZBP konkretów pomysłu współpracy agencji pracy z bankami jeszcze nie zna i zgadza się - potrzebny byłby pilotaż. - Ale trzeba mieć świadomość, że tego typu akcje nie przyniosą dużych rezultatów, bo nie ma łatwego sposobu na rozwiązanie problemu niespłacanych kredytów hipotecznych - kończy Jerzy Bańka.

A co na to same banki? Żaden nie chce komentować tego pomysłu. Nic na ten temat nie chcą powiedzieć dwa największe banki w Polsce - PKO BP i Pekao S.A. - Z zasady nie komentujemy doniesień medialnych – mówi money.pl Katarzyna Karpiuk, rzecznik prasowy Pekao.

ING Bank również nic o takim pomyśle nie wie. A mBank nie komentuje. Od pozostałych banków z pierwszej dziesiątki największych nie dostaliśmy na ten temat żadnej odpowiedzi.

banki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
sprawiedliwoś...
7 lat temu
Wałensa ma 800,000 dlugu dajcie mu łopate i niech odrobi przy kopaniu rowów a zima do odsnieżania
Krzysztof
7 lat temu
Myślę że 60tys nie płaconych kredytów to dla banku strata około 1%. Wiem też że większość problemów na tym świecie z pieniędzmi u ludzi którzy chcą pracować to właśnie przez banki jest!
Nic.ciekawego...
7 lat temu
Tak. Niech Państwo robi wszystko za wszystkich... CV też napiszą?
Lolo
7 lat temu
Od razu powiem wiem ze dzwoni tylko nie wiem gdzie. W ktoryms panstwie wlasnie jest tak ze jak stracisz prace to bank zalatwia ci nowa zebys mogl splacic kredyt na czas szukania pracy raty splacne sa z ubezpieczenia kredytu tylko jest jeden niuans pracy nie mozna odmowic
bulbek
7 lat temu
Mam lepszy pomysł, niech Ci co pracują zapłacą dodatkowy podatek na tych co im się nie udało.