Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie łatwiej o kredyt. Koszt pożyczek w dół

0
Podziel się:

Banki zamierzają łagodzić politykę kredytową, przewidują też wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe - wynika z ankiety NBP.

Będzie łatwiej o kredyt. Koszt pożyczek w dół
(Fotolia)

Będzie łatwiej o kredyt hipoteczny, konsumpcyjny lub o finansowanie dla firm. Narodowy Bank Polski zapytał banki o politykę kredytową. W pierwszym kwartale tego roku spadł koszt kredytów konsumpcyjnych. Tendencja, według ankiety, będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach. Banki rekompensują niższe oprocentowanie zwiększeniem innych opłat związanych z zadłużeniem.

Narodowy Bank Polski opublikował kwartalną informację pt. "Sytuacja na rynku kredytowym - wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych". W materiale omówione zostały zmiany w polityce kredytowej i popycie na kredyty, obserwowane przez banki w I kwartale 2015 r., oraz przewidywania na II kwartał 2015 roku.

Będzie łatwiej o kredyt mieszkaniowy

Pierwszy kwartał tego roku to zaostrzenie polityki wobec tych, którzy chcą pożyczyć pieniądze na własne "M". Banki wymagały coraz większego wkładu własnego. Bankowcy oczekują, że drugi kwartał przyniesie częściowe złagodzenie kryteriów przyznawania finansowania. Eksperci przewidują też zwiększenie popytu na kredyty.

Jak czytamy w analizie opublikowanej przez NBP: Zaostrzenie warunków polegało na podwyższeniu wymaganego przez banki wkładu własnego kredytobiorcy i było spowodowane dostosowywaniem się banków do wymogów wynikających z Rekomendacji S, dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie. W opinii banków popyt na kredyty mieszkaniowe w I kwartale 2015 r. istotnie się zmniejszył. W II kwartale 2015 r. banki zapowiadają łagodzenie polityki kredytowej oraz przewidują istotny wzrost zapotrzebowania na kredyty mieszkaniowe.

Łatwiej też o pożyczki konsumpcyjne

Niektóre z ankietowanych banków złagodziły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych - wynika też z ankiety. Drugi kwartał z rzędu obniżeniu marży towarzyszyło istotne podwyższenie pozaodsetkowych kosztów kredytów. Do złagodzenia kryteriów przyczynił się wzrost presji konkurencyjnej.

Natomiast obniżenie stopy kredytu lombardowego, której czterokrotność wyznacza maksymalną wysokość odsetek od zobowiązań, skłoniła banki do zwiększenia pozaodsetkowych kosztów kredytu. W II kwartale 2015 r. banki spodziewają się znacznego wzrostu zainteresowania kredytami konsumpcyjnymi i zapowiadają kontynuację łagodzenia polityki z nimi związanej.

Łatwiej o kredyt dla firm

Eksperci oceniają, że zwiększy się popyt na kredyty dla przedsiębiorców. Banki w ankiecie zadeklarowały, że będą łagodzić warunki przyznawania finansowania, głównie dla małych i średnich firm.

W I kwartale 2015 r. ankietowane banki nie zmieniły w istotny sposób kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw, ale złagodziły kilka ważnych warunków ich przyznawania. Banki kontynuowały obniżanie marży kredytowej, obniżyły pozaodsetkowe koszty oraz zwiększyły maksymalną kwotę kredytu dostępną dla firm. Ankietowane banki uzasadniały złagodzenie polityki głównie wzrostem presji konkurencyjnej, przede wszystkim ze strony innych instytucji finansowych. Banki odczuły wzrost popytu na zobowiązania długoterminowe, w większym stopniu zgłaszany przez duże przedsiębiorstwa. Popyt na nie szósty kwartał z rzędu był wspierany przez zwiększone zapotrzebowanie na finansowanie inwestycji oraz zapasów i kapitału obrotowego. W II kwartale 2015 r. banki przewidują łagodzenie swojej polityki (w większym stopniu w odniesieniu do małych i średnich firm) oraz istotny wzrost popytu (z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla tych dużych) - czytamy w raporcie NBP.

Narodowy Bank Polski przeprowadził ankietę na przełomie marca i kwietnia wśród 26 banków. Łączy udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych wynosi 86 procent całego portfela kredytowego polskiego sektora bankowego.

Zobacz także: Ochrona konsumentów. UOKiK dostanie nowe ważne uprawnienia:

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)