Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Negocjator ds. Brexitu: W. Brytania będzie musiała wyrównać rachunki

4
Podziel się:

Główny negocjator Komisji Europejskiej ds. Brexitu Michel Barnier przestrzegł w środę, że Wielka Brytania będzie musiała "wyrównać rachunki" z UE, zanim będzie mogła wynegocjować ze Wspólnotą porozumienie handlowe o stosunkach po opuszczeniu Unii Europejskiej.

Negocjator ds. Brexitu: W. Brytania będzie musiała wyrównać rachunki
(Jacek Bereźnicki)

Główny negocjator Komisji Europejskiej ds. Brexitu Michel Barnier przestrzegł, że Wielka Brytania będzie musiała "wyrównać rachunki" z UE, zanim będzie mogła wynegocjować ze Wspólnotą porozumienie handlowe o stosunkach po opuszczeniu Unii Europejskiej.

"Powiem jasno: kiedy jakiś kraj opuszcza Unię Europejską, nie ma kary ani ceny do zapłacenia, ale musimy wyrównać rachunki, ni mniej ni więcej" - powiedział Barnier w przemówieniu w Komitecie Regionów - unijnej instytucji, gdzie reprezentowane są władze lokalne i regionalne krajów UE.

Przyznał, że w związku z wyjściem W. Brytanii z UE pojawiły się wątpliwości co do programów finansowanych w aktualnych wieloletnich ramach finansowych do roku 2020. Chodzi m.in. o Europejski Fundusz Społeczny (90 mld euro), Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (blisko 200 mld euro) i plan inwestycyjny szefa KE Jean-Claude'a Junckera (blisko 315 mld euro).

Barnier zwrócił uwagę, że Brytyjczycy wzięli na siebie ciężar sfinansowania unijnych programów w bieżącej perspektywie finansowej.

"Nie zażądamy od Brytyjczyków zapłacenia ani euro na rzeczy, na które nie wyrazili zgody jako kraj członkowski" - powiedział negocjator. Publicznie nie zakomunikowano żadnego rzędu wielkości, o jakie chodzi, ale powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela unijnych instytucji AFP podała, że Komisja Europejska szacuje zobowiązania Wielkiej Brytanii na 55-60 mld euro.

Barnier przypomniał, jaki ma być zdaniem KE porządek negocjacji: "najpierw trzeba znaleźć porozumienie w sprawie zasad uporządkowanego wyjścia Zjednoczonego Królestwa (z UE), żeby następnie przejść do dyskusji, w atmosferze wzajemnego zaufania, nad naszymi przyszłymi relacjami". Zdaniem Barniera, te przyszłe relacje będą się opierać przede wszystkim na porozumieniu o wolnym handlu, które zostanie wynegocjowane.

Jakie jeszcze koszty może jeszcze ponieść Wielka Brytania na skutek Brexitu? Wśród nich wymienia się, m.in.: utracone bezpośrednie inwestycje zagraniczne, głęboką na 30 mld funtów dziurę w eksporcie, spadek PKB o co najmniej 5 pkt procent. Więcej czytaj TUTAJ.

Początek Brexitu już blisko

W poniedziałek rząd w Londynie powiadomił unijne instytucje, że 29 marca brytyjska premier Theresa May wyśle do Brukseli oficjalny list informujący o zamiarze opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział zwołanie na 29 kwietnia szczytu 27 państw UE, by przyjąć wytyczne do negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu. Priorytetem dla "27" podczas rokowań ma być zapewnienie gwarancji dla obywateli i firm.

Wielka Brytania rozważa powrót pozwoleń na pracę i wiz dla imigrantów

Theresa May zleciła szefowej MSW Amber Rudd, ministrowi ds. pracy i emerytur Damianowi Greenowi i ministrowi ds. Brexitu Davidowi Davisowi przygotowanie nowych przepisów, które miałyby wejść w życie po opuszczeniu przez kraj UE. Mają one wprowadzić pozwolenia na pracę oraz wizy dla imigrantów przyjeżdżających w przyszłości do Wielkiej Brytanii. Więcej czytaj TUTAJ.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
zeroSKLADEKdl...
5 lata temu
UK juz nic wam nie zaplaci, ani eurocenta czy pensa = NIC europejskie hieny nie dostaniecie za te wasze cwaniactwo i wymuszanie warunkow. TWARDY BREXIT i niech EU szuka skladek gdziekolwiek indziej na swoje programy. UK po 29 marca nie powinna tez w zaden sposob dokladac sie do zadnych projektow EU ktore do konca nie sa sfinansowane. EU dokładnie wiedziało podczas negocjacji o projektach i skoro nie zabezpieczyło się w umowie to dostaje ZERO. ZERO SKŁADEK i ZERO na PROJEKTY = martw się EU sama. proponuje od razu 1 kwietnia wysłać listy o zapłatę długu Włoch i egzekucje oraz odcięcie Niemiec i Włoch od systemu bankowego, oprocentowanie kredytów dla cwaniakow z EU prosze podnieść o 5% zeby wiedzieli za co płacą a jak nie to niech bankrutują firmy z EU po kolei jedna po drugiej.
an
7 lat temu
Angolą ten Btexit bokiem wyjdzie co za pusty glupi narod
kris
7 lat temu
najwazniejsze , ze stara baba z Brighton nie bedzie juz miala na paszporcie napisu European Union. Bedzie sie cieszyc i paszport wezmie do grobu
sebo
7 lat temu
-Wpadłem dziś na ciekawy serwis s aukcjami od zeta trafiony.ga Jeszcze chyba mało znany i łatwo coś wygrać