Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Ceny żywności w Rosji idą w górę. Embargo działa, ale na Rosjan

0
Podziel się:

W ciągu siedmiu ostatnich miesięcy najbardziej zdrożała marchewka, a spadły ceny ogórków.

Ceny żywności w Rosji idą w górę. Embargo działa, ale na Rosjan
(Pitalev Ilya PAP/ITAR-TASS)

Statystyki przedstawione przez Rosstat wskazują, że od początku roku ceny wielu towarów żywnościowych mocno poszły w górę. W ciągu siedmiu ostatnich miesięcy najbardziej zdrożała marchewka, a spadły ceny ogórków.

O ile spadek cen tych drugich nie może dziwić, bo przecież mamy obecnie sezon na to warzywo, to zadziwia skok ceny marchwi. Wygląda na to, że głównym dostawcą tego warzywa była Polska.

Koszt zakupu mleka, wyższy o 4,6 proc., też jest rozpoznawany jako efekt embargo na żywność z Zachodu.

Rosną natomiast ceny wspomnianej marchwi (94,4 proc.), porów (30,1 proc.) i ziemniaków (20 proc.) oraz sera (19,2 proc.) i parówek (9,1 proc.).

Na zmiany cen, oprócz embarga, wpływają ruchy cen rubla. Względem złotówki stracił on od początku roku prawie 6 proc., a w ciągu ostatnich sześciu miesięcy aż 17,3 proc. Ceny na lokalnych rynkach zbijały często zakupy Rosjan w polskich sklepach niedaleko granicy, w tym w Lidlu i Biedronce. Po spadkach kursu waluty, zakupy te robią się mniej opłacalne, a w konsekwencji wpływają na wzrost cen na rynku lokalnym - po prostu konkurencja jest mniejsza.

Oprócz ogórków i pomidorów w dół poszły ceny mięsa kurzego (1,3 proc.) i jajek (14,9 proc.).

Oficjalny wskaźnik inflacji wyniósł w pierwszym półroczu 16 proc. (Rosstat) w porównaniu z pierwszym półroczem 2014 r.

W najnowszych dostępnych statystykach obejmujących cały kraj, widać jakie są trendy w cenach żywności w zestawieniu rocznym. Ceny jaj w maju, w porównaniu z tym samym miesiącem 2014 roku wzrosły z 2,9 do 4,0 rubla za jajko, mleka z 20,1 do 20,7 rubla za litr, mięsa z kurczaka z 59,6 do 71,4 rubla za kilogram, a żywca wołowego z 73,4 do 95,0 rubla za kilogram.

Tendencja zmian cen najprawdopodobniej się utrzyma. Żywność objęta w Rosji embargiem, zatrzymana na granicy, będzie od 6 sierpnia niszczona - głosi dekret prezydenta Rosji Włodzimierza Putina.

Dotąd produkty wracały do kraju swojego pochodzenia. Teraz będą niszczone, co oznacza że większe też będzie ryzyko eksportu żywności do Rosji z omijaniem przepisów i część producentów się prawdopodobnie z tego wycofa. A mniejsza podaż oznacza wyższe ceny na rosyjskim rynku. Pytanie jak długo wytrzymają to sami Rosjanie, którzy chwilowo są pierwszą najbardziej zauważalną ofiarą embargo.

Czytaj więcej w Money.pl
USA ostro w stosunku do Rosji. Są kolejne sankcje Waszyngton nie przebiera w środkach i wprowadza kolejne sankcje wobec Rosji. Przyczyna dalszych amerykańskich obostrzeń jest wciąż ta sama - ekspansywna polityka Kremla wobec Ukrainy.
Francja zapłaci Rosji odszkodowanie za Mistrale. Jest porozumienie Kwestia odszkodowania, jakie Francja ma zapłacić Rosji za niezrealizowanie zamówienia na okręty desantowe klasy Mistral, została rozwiązana - oświadczył w czwartek doradca prezydenta Władimira Putina do spraw współpracy techniczno-wojskowej Władimir Kożyn.
Putin każe niszczyć zachodnią żywność. Rosjanie się stawiają Autorzy wniosku tłumaczą, że zamiast niszczyć żywność powinno się ją przekazywać najuboższym, głównie emerytom, weteranom, inwalidom, rodzinom wielodzietnym i tym, którzy ucierpieli w różnych katastrofach.
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)