Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Początek dyskusji nad prawem do emerytury i zasadami waloryzacji

117
Podziel się:

Rada Dialogu Społecznego rozpoczęła dyskusję nad najważniejszymi kwestiami dotyczącymi nabycia prawa do emerytury i zasadami waloryzacji - poinformowało w poniedziałek MRPiPS. Resort na ten rok zapowiada przegląd systemu emerytalnego.

Początek dyskusji nad prawem do emerytury i zasadami waloryzacji
(East News/STANISLAW KOWALCZUK)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że po analizie wniosków oraz opinii zgłaszanych w ramach Rady Dialogu i planowanych szerokich konsultacji zostanie opracowany dokument, który "będzie próbą połączenia społecznych oczekiwań w zakresie modelu systemu emerytalnego z możliwościami finansowymi państwa".

Resort zapowiada, że w zależności od wyników przeglądu oraz wniosków wynikających z dyskusji z wszystkimi partnerami społecznymi, rząd podejmie odpowiednie decyzje w zakresie koniecznych zmian w systemie emerytalno-rentowym.

MRPiPS przypomina, że wysokość świadczenia emerytalno-rentowego jest obecnie uzależniona od liczby lat pracy oraz od wysokości osiąganego wynagrodzenia w trakcie aktywności zawodowej. Podstawą ustalenia emerytury jest suma środków zewidencjonowanych na koncie i subkoncie w ZUS (wraz z kwotą środków przeniesionych z OFE)
.

Resort zauważa, że dla kolejnych przechodzących na emeryturę roczników dłuższa aktywność zawodowa oznaczać będzie relatywnie wyższe świadczenie - m.in. z uwagi na dłuższy staż pracy i więcej opłaconych składek.

Ministerstwo zaznacza, że prognozy dotyczące wysokości otrzymywanych w przyszłości emerytur są na bieżąco analizowane, a przepisy regulujące system emerytalny dostosowywane są do zmieniających się warunków demograficznych i ekonomicznych "w celu zapewnienia ubezpieczonym maksymalnej ochrony emerytalnej".

Podstawą obowiązującego w Polsce systemu emerytalnego jest tzw. umowa międzypokoleniowa, czyli założenie, że młodsze pokolenia będą finansować emerytury osób starszych. MRPiPS wskazuje, że zasadniczym warunkiem wydolności takiej umowy jest przyrost rzeczywisty liczby ludności przynajmniej na poziomie gwarantującym stałą liczbę populacji. System repartycyjny oznacza wypłacanie świadczeń emerytalnych z bieżących składek pobieranych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od osób czynnych zawodowo.

Ministerstwo podkreśla, że dlatego tak istotna jest realizacja właściwej polityki prorodzinnej, m.in. prowadzenie programu "Rodzina 500 plus".

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(117)
zniechęcona
8 lat temu
rozumiem wiele i dlatego uważam że podstawą do nabycia praw emerytalnych przede wszystkim powinny byc lata pracy a z tego co robią wynika że mamy pracować długo i po prostu emerytury nie dożyć. Ja już pracuję 37 lat zanim pójdę na emeryturę będę mieć 42 w co wątpie prędzej 45 lat pracy.Nadmieniam iż jestem kobietą, pracuję ciężko i w międzyczasie urodziłam i wychowałam dwoje dzieci bez urlopów wychowawczych. Ile mam jeszcze pracować jestem czasem najzwyczajniej po ludzku zmęczona...i mam całkiem niezłe widoki że żadnych widoków na emeryturę bo najzwyczajniej w świecie jej nie doczekam....
roman53
8 lat temu
47-lat praca fizycznej chyba starczy ,pani Premier
Karol
8 lat temu
[QUOTE] wyższe świadczenie Dlaczego rewaloryzacja świadczeń jest procentowa ? to woła o pomstę do nieba ! Czy wzrost kosztów utrzymania jest różny , zależny od wysokości otrzymywanych świadczeń , wg prukwy jak mu tam niejaki żeplinski to tak , ten co ma mało to i to najchętniej by uchwalił by zabrać a dołożyć takim jak on co mają dużo, szkoda słów na tę zgraję pilnująch swoich interesów. [/QUOTE]
Maria
8 lat temu
Witam, z reguły większość pracodawców bazuje na najniżej krajowej kwoty bazowej albo blisko tej kwoty, na podstawie tego odprowadzane są składki emerytalne i jakie one mogą wynosić?, najniższe, a w związku z tym i emerytura najniższa, wypracowane lata, niewiele się na tym skorzysta. A powinno się promować długoletni staż pracy np. 35 -40 i powyżej, w zależności od płci. Można pracować 15 lat np. na produkcji, zarabiać 2500 - 3000 tys. i z tego iść na emeryturę, jak co niektórzy tak robią.
jurand51
8 lat temu
było 500+ dla dzieci powinno być 500+ dla emerytów
...
Następna strona