Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emigranci przysłali do Polski 1,2 mld euro

0
Podziel się:

To dane za pierwszy kwartał. Pod koniec ubiegłego roku przekazali więcej - blisko 1,4 mld.

Emigranci przysłali do Polski 1,2 mld euro
(PAP/EPA)

To dane Narodowego Banku Polskiego za pierwszy kwartał tego roku. NBP podaje, że w IV kwartale ubiegłego roku przekazali więcej, bo blisko 1,4 mld.

_ Na podstawie danych bilansu płatniczego oszacowano, że w I kwartale 2008 r. wielkość środków przekazanych przez Polaków z tytułu pracy za granicą wyniosła 1214 mln euro. W porównaniu z I kwartałem 2007 r. był to przyrost środków o 90 mln euro _ - napisał NBP.

Główny Urząd Statystyczny twierdzi, że liczba emigrantów przebywających czasowo poza granicami Polski na koniec 2007 roku wyniosła ok. 2,27 mln osób.

Dane w milionach euro
Źródło: NBP

Według szacunków GUS, w końcu 2007 roku większość emigrantów przebywających czasowo poza granicami Polski znajdowało się w innych krajach Unii Europejskiej (1,86 mln osób), przy czym najpopularniejszymi pod tym względem krajami były: Wielka Brytania (690 tys. osób), Niemcy (490 tys. osób) i Irlandia (200 tys. osob).

Polacy są bardzo mobilnym społeczeństwem, co potwierdza badanie firmy Manpower _ Pracownicy bez granic _. Aż trzy czwarte Polaków bierze pod uwagę możliwość przeprowadzki w związku ze zmianą pracy.

- _ Specjaliści chcą pracować w tych miejscach, gdzie są potrzebni i doceniani. Gotowość Polaków do przemieszczania potwierdza, że czują się pracownikami bez granic _ - mówi Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Polska.

Doświadczenie przeprowadzki za pracą ma coraz liczniejsza grupa polskich pracowników. - _ W przeszłości 39,3 proc. z biorących udział w ankiecie zmieniało miejsce zamieszkania z powodu pracy _ - dodaje Iwona Janas.

ZOBACZ TAKŻE:

Nie oznacza to, że wszyscy gotowi do przeprowadzki chcą wyjechać za granicę. Wiele osób jest skłonnych zmienić pracę i przeprowadzić się do innego miasta. Blisko 94 procent badanych zadeklarowało, że może zmienić pracę i przeprowadzić się dla wyższych zarobków. W drugiej kolejności kusząca jest możliwość rozwoju zawodowego. Kolejnymi dwoma czynnikami mającymi wpływ na decyzję o zmianie miejsca pracy są: możliwość nauki języka obcego oraz lepsze perspektywy zatrudnienia.

Z innych badań, przeprowadzonych przez Advisory Group _ TEST _ Human Resources wynika, że aż co piąty pracownik w Polsce zmienił pracę. Z tych badań również wynika, że głównym czynnikiem były pieniądze.

Advisory Group _ TEST _ ma dobra wiadomość dla osób, które zdecydowały się zostać w Polsce. Firma prognozuje, że w tym roku pracodawcy dadzą pracownikom szeregowym podwyżki na poziomie 10 procent, a specjalistom - prawie 9,5 procent, kierownikom - 9,19 procenta i dyrektorom - 9,68 procenta.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)