Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polski rząd zaskarżył do Trybunału UE decyzję KE ws. Opalu

21
Podziel się:

Chodzi o decyzję Komisji z końca października ws. nowego wyłączenia gazociągu Opal spod reguł rynkowych. Zgodnie z tą decyzją rosyjski Gazprom będzie mógł wykorzystywać 80 proc. przepustowości Opalu.

Polski rząd zaskarżył do Trybunału UE decyzję KE ws. Opalu
(PAP/Radek Pietruszka)

Polski rząd zaskarżył do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzję Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu Opal, lądowego przedłużenia Nord Stream - poinformowała rzecznik MSZ Joanna Wajda. Według polskiej strony decyzja ta dodatkowo wzmacnia pozycję Gazpromu.

Chodzi o decyzję Komisji z końca października ws. nowego wyłączenia gazociągu Opal spod reguł rynkowych. Zgodnie z tą decyzją rosyjski Gazprom będzie mógł wykorzystywać 80 proc. przepustowości Opalu.

Jak poinformowała rzeczniczka MSZ, resort wnioskuje o wstrzymanie decyzji. Zaznaczyła, że do tej pory decyzja KE nie została oficjalnie opublikowana, mimo że ma znaczenie dla bezpieczeństwa dostaw gazu i właściwie jest już wykonywana przez niemieckiego regulatora.

Polska ocenia, że decyzja Komisji skutkuje koncentracją na jednym źródle i kierunku dostaw, co pozostaje "w oczywistej sprzeczności" z zasadą dywersyfikacji źródeł, dróg zaopatrzenia i zarządzania ryzykiem zakłóceń lub wstrzymania dostaw gazu.

- Zdaniem Polski taka sytuacja zagraża bezpieczeństwu dostaw gazu w UE, w szczególności w regionie Europy Środkowej. Rodzi poważne ryzyka dla bezpieczeństwa dostaw gazu dla Polski poprzez uzależnienie się od jednego źródła dostaw z Rosji - tłumaczyła Wajda.

Według niej resort wskazał w swej skardze, że decyzja narusza przepisy unijnej dyrektywy dotyczącej wspólnego rynku gazu. MSZ podkreśla, że decyzja ma szkodliwy wpływ na konkurencję na rynkach gazu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ dodatkowo wzmacnia pozycję Gazpromu jako dostawcy gazu.

- W skardze MSZ zarzuca Komisji naruszenie zasad bezpieczeństwa energetycznego i solidarności energetycznej - dodała rzeczniczka.

Wcześniej decyzję KE w tej sprawie zaskarżyła spółka zależna PGNiG.

oprac.: Katarzyna Kalus

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
alpc
7 lat temu
Skarżą się na innych ,a przecież nie chcą gazu z Rosji, to o co im chodzi. Czyżby o Ukrainę?Sami zgubili się w swojej nienawiści do innych .
garncarz
7 lat temu
a jakie to "panstwo" umoczylo swoje brudne lapy w tym "projekcie"? Prosze o odpowiedz a prawidlowa nazwa tego kraju to ....... czajnik z gwizdkiem czeka
kacperek
7 lat temu
Teraz jak tk jest pisowski to rząd skarży? , bo zna wyrok. Czym się chcecie wykazać przestancie siać propagandę jacy wy jesteście dobrzy. Wszystko zepsuliście, nawet wspołpracę z sąsiadami nie mowiąc o UE.
Blueboy
7 lat temu
I bardzo dobrze ... po polakach to tylko zgliszcza zostają. Wiedzą to wszystkie autochtonincze Narody Rzeczypospolitej.
Yaneq
7 lat temu
I to się nazywa niezależna "komisja". Zamiast czepiać się Polski niech lepiej sami się wyspowiadaja ze swoich przekretow..
...
Następna strona