Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Korupcja w co czwartej firmie medycznej. Straty służby zdrowia szacuje się nawet na 9 mld euro

2
Podziel się:

Najbardziej zagrożone procederem łapówkarstwa są zamówienia i zakup sprzętu, listy oczekujących pacjentów oraz przyjmowanie personelu do pracy

Korupcja w co czwartej firmie medycznej. Straty służby zdrowia szacuje się nawet na 9 mld euro
(Chema Hernández / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

W co czwartej firmie medycznej we Włoszech zanotowano w ciągu ostatniego roku co najmniej jeden przypadek korupcji - to wnioski z analiz przeprowadzonych przez Instytut badań społeczno-ekonomicznych Censis. Straty służby zdrowia szacuje się na 4-9 mld euro.

Dane te przedstawiono w związku z obchodzonym w czwartek 2. Krajowym Dniem Walki z Korupcją w Służbie Zdrowia.

Najgorsza sytuacja panuje według Censis na południu kraju, gdzie wskaźnik korupcji w firmach działających w tym sektorze sięga 37 procent.

Najbardziej zagrożone procederem łapówkarstwa są zamówienia i zakup sprzętu, listy oczekujących pacjentów oraz przyjmowanie personelu do pracy - podkreślono w analizie badań Instytutu Censis, przeprowadzonych w ramach projektu "Wyleczmy korupcję". Koordynowała je włoska filia organizacji Transparency International we współpracy z Krajowym Instytutem Zdrowia.

Zauważono jednocześnie pewien postęp; za taki uznano to, że 96 procent firm medycznych uruchomiło system zbierania sygnałów o korupcji.

Marnotrawstwo i korupcja

Konieczne są jednak - stwierdza się - jeszcze bardziej stanowcze działania. O ich potrzebie - zaznaczono - najlepiej świadczą szacunki, według których co roku około 6 procent wydatków w krajowym systemie służby zdrowia to rezultat marnotrawstwa i korupcji.

- Od 4 do 9 miliardów euro traci się rocznie w procesach całkowicie nieusprawiedliwionych zakupów, a zatem takich, które należy uznać za wynik zjawisk korupcyjnych - powiedział prezentując raport szef Instytutu Promocji Etyki w Służbie Zdrowia Francesco Macchia.

- Zdrowie to sektor o wysokim ryzyku korupcji - przyznała minister zdrowia Beatrice Lorenzin, podsumowując wyniki badań.

Korupcja to również problem Polski

Przekonanie o powszechności korupcji w polskim biznesie podziela co trzeci respondent – to mniej niż w innych krajach naszego regionu (46 proc.), ale wciąż o wiele więcej niż w krajach rozwiniętych (21 proc.) - wynika z 14. Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych EY.

Blisko 40 proc. pracowników w kraju uważa, że korupcja jest poważnym problemem. Jednocześnie co czwarty polski pracownik byłby gotów podjąć działania nieetyczne lub korupcyjne dla awansu lub podwyżki.

Według omawianego przez WP moneyraportu, najwięcej osób gotowych podjąć działania nieetyczne było w "pokoleniu Y" czyli młodych trzydziestoparoletnich pracowników korporacji, uważanych za przyszłość biznesu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
były czł. S 8...
7 lat temu
jak w POlsce!!!
sebo
7 lat temu
-Wpadłem dziś na ciekawy serwis z aukcjami od zeta trafiony.ga Jeszcze chyba mało znany i łatwo coś wygrać