Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krajowa Administracja Skarbowa. Minister finansów ujawnił, kiedy zacznie działać

0
Podziel się:

Resort finansów zakłada, że w pełni funkcjonalna Krajowa Administracja Skarbowa zacznie działać od 1 stycznia 2017.

Krajowa Administracja Skarbowa. Minister finansów ujawnił, kiedy zacznie działać
(Stefan Maszewski/REPORTER)

W czwartek minister finansów Paweł Szałamacha spotkał się w Łodzi z pracownikami Izby Celnej, Izby Skarbowej oraz Urzędu Kontroli Skarbowej. Tematem spotkania było stworzenie Krajowej Administracji Skarbowej, czyli konsolidacja w skali całego kraju służb podległych resortowi finansów.

Na spotkaniu minister Szałamacha zaprezentował stan prac nad przyszłymi zmianami. Podkreślił także, że powołanie Krajowej Administracji Skarbowej to jeden z priorytetów Ministerstwa Finansów. Wedle jego słów, efektem reformy ma być stworzenie nowoczesnej i przyjaznej dla podatnika administracji, sprawnie pobierającej daniny publiczne i jednocześnie dbającej o bezpieczeństwo finansowe państwa.

Minister zapowiedział także, że korzyści z wprowadzonych zmian odczują zarówno indywidualni podatnicy, jak i przedsiębiorstwa. Działanie nowych urzędów będzie sprawniejsze i bardziej efektywne, a konsolidacja administracji będzie źródłem oszczędności dla budżetu państwa.

Jakie będą kolejne działania związane z tworzeniem Krajowej Administracji Skarbowej? - Projekt ustawy powinniśmy opublikować do końca marca - deklaruje Paweł Szałamacha. Następnie projekt przejdzie etap konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Celem jest, aby Sejm zajął się projektem ustawy w drugim kwartale 2016 r. Wdrożenie zmian w funkcjonowaniu urzędów powinno rozpocząć się w drugiej połowie roku. Resort zakłada, że w pełni funkcjonalna Krajowa Administracja Skarbowa zacznie działać od 1 stycznia 2017.

Jedną z rozważanych zmian jest zastąpienie dwóch instancji postępowania przed organami administracji podatkowej postępowaniem jednoinstancyjnym zakończonym decyzją zaskarżalną do sądu administracyjnego (Wojewódzki Sąd Administracyjny, a następnie Naczelny Sąd Administracyjny). Obecny system przewiduje dwie instancje administracyjne, a następnie dwie sądownicze.

"Podstawowym uzasadnieniem reformy jest skrócenie postępowań, co wychodzi naprzeciw oczekiwaniom podatników wielokrotnie skarżących się na ich przewlekłość. Przykładowo informacja Najwyższej Izby Kontroli z wyników kontroli P/13/39 podaje, że w Izbie Skarbowej w Rzeszowie średni czas rozpatrywania odwołań wynosił 77 dni, a w pozostałych skontrolowanych izbach skarbowych wynosił od 118 dni do 198 dni" - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Najdłużej na wynik postępowania odwoławczego oczekiwali podatnicy w Izbie Skarbowej w Gdańsku (średnio 198 dni w 2012 r. i 190 w I półroczu 2013 r.). Wskazano, że jedna instancja jest zasadą obowiązującą co do decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zaskarżanych od razu do sądu.

Ministerstwo wyjaśniło, że "ze względu na fakt, że proponowana zmiana miałaby fundamentalny charakter", 29 lutego MF wystąpiło o opinię co do tej koncepcji do Rady Dialogu Społecznego (RDS).

"W ocenie MF jedna instancja może być bodźcem poprawiającym jakość decyzji administracyjnych, gdyż organ orzekający będzie miał świadomość, że decyzja od razu może być zaskarżona do sądu, ponadto podatnicy będą mieli więcej czasu na prowadzenie swoich interesów" - napisano.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)