Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

UOKiK stanął po stronie frankowiczów. Klauzule niedozwolone w umowach z BPH

10
Podziel się:

Umowy Banku BPH z osobami biorącymi kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich zawierały niedozwolone klauzule - uznał prezes UOKiK Marek Niechciał, przedstawiając w piątek istotny pogląd w sprawie frankowiczów. To już kolejny raz, kiedy Urząd zajmuje się sprawą kredytów we frankach.

UOKiK stanął po stronie frankowiczów. Klauzule niedozwolone w umowach z BPH
(Lukasz Szelemej/East News Szczecin)

UOKiK poinformował w komunikacie, że sprawa dotyczy sporu między konsumentami a Bankiem BPH o postanowienia umowy kredytu hipotecznego waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego.

Chodzi o postępowanie przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Konsumenci, jak informuje UOKiK, domagają się od Banku BPH zwrotu nadpłat waloryzacyjnych oraz stwierdzenia nieważności umowy, powołując się na nieważny charakter postanowień użytych przez Bank BPH.

"Pierwsze z postanowień kwestionowanych przez klientów banku dotyczy wyliczenia i przeliczania salda kredytu, drugie i trzecie natomiast sposobu wyliczania kursu kupna sprzedaży franka szwajcarskiego oraz spłaty rat w tej walucie. Zdaniem UOKiK, wskazane przez powodów klauzule są niedozwolone, ponieważ doprowadzają do sytuacji, w której bank może jednostronnie ustalać wysokość opłat. BPH informuje w umowie, że dolicza własną marżę, ale nie podaje jej wartości ani sposobu w jaki jest obliczana" - zwraca uwagę UOKiK.

"Postanowienia umowy dawały zbyt duże uprawnienia bankowi, który i tak jest dominującą stroną w relacjach z konsumentem. Umożliwiały dowolne ustalanie kryteriów mających wpływ na wysokość rat. Jednocześnie kredytobiorca nie mógł sprawdzić na jakiej podstawie bank wycenia swoją marżę" - cytuje komunikat Urzędu słowa prezesa Marka Niechciała.

"W ocenie Prezesa UOKiK, uznanie przez sąd podważanych postanowień umowy zawartej z bankiem za niedozwolone może oznaczać, że cała umowa będzie nieważna. Dzieje się tak, ponieważ szkodliwe dla konsumenta postanowienia nie obowiązują od momentu zawarcia umowy. Co więcej, nie ma możliwości ich zastąpienia przepisami ustawy. Orzeczenie sądu o nieważności umowy powinno nastąpić jedynie w sytuacji, gdy konsument w pełni akceptuje takie rozwiązanie" - czytamy.

To ósmy istotny pogląd prezesa UOKiK w podobnej sprawie. Istotny pogląd to pisemne stanowisko Prezesa UOKiK, w którym Urząd przedstawia argumenty i poglądy ważne dla danego sporu. Wydawany jest tylko w sprawie toczącej się przed sądem, jeżeli przemawia za tym interes publiczny i dotyczy sporu między konsumentem a przedsiębiorcą.

W sierpniu po raz pierwszy prezes UOKiK wydał istotny pogląd w sprawie frankowiczów, korzystając z zapisów znowelizowanej ustawy. Dotyczył on sporu konsumentów posiadających kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich z mBankiem. Prezes Urzędu ocenił, że postanowienie umowy określające przesłanki zmiany oprocentowania jest w całości niedozwolone oraz wskazał na możliwe skutki. Podał też m.in., że umowy kredytu mogą zostać uznane za nieważne.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Mirek
7 lat temu
Dołączam się do poprzednika - Jak skorzystać z tej informacji? Gdzie można znaleźć wzory umów, które zostały zakwestionowane? No i jeszcze jedno - jak to się ma do klientów dawnego GE Money Bank?
Tomasz
7 lat temu
Jak skorzystać z tej informacji? Mam zakładać sprawę powołując się na ten werdykt czy wszystkie umowy tego banku są automatycznie nieważne? Co jak podpisałem umowę z BPH a spłacam teraz w PeKaO po wykupieniu tego banku przez PeKaO SA
uyghnm
7 lat temu
Banki to największe zło tego świata...biorąc kredyt stajesz się własnością i zakładnikiem mafii bankowo-politycznej. Bez żadnych skrupułów krew wyssają i zrujnują życie. Wielu już się o tym przekonało.... precz z BANKSTERAMI !!!!
thursday
7 lat temu
miałem kredyt we frankach ale go spłaciłem co wymagało wielu wyrzeczeń , ciekawe czy teraz mogę sie ubiegać o zwrot nadpłaconych pieniędzy?
Franek
7 lat temu
Prawo zostało złamane .... I nikt z tym nic nie robi..... To skandal. Gdzie Państwo prawa.?