Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Terminal LNG to wielki sukces Polski. W Europie nie mamy sobie równych

35
Podziel się:

Europa ma ogromny potencjał rozwoju rynku LNG.

Terminal LNG to wielki sukces Polski. W Europie nie mamy sobie równych
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Europejskie terminale wykorzystują jedynie niecałe 25 proc. swych mocy regazyfikacyjnych. Podczas gdy np. terminale w Holandii zaledwie 4 proc., polski terminal w Świnoujściu aż 22 proc. - Europa ma ogromny potencjał rozwoju rynku LNG, decyzja o tym, czy będzie się on rozwijał, zależy tyleż od rynków, co od polityków - mówił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Polski terminal w Świnoujściu w 2016 r. wykorzystał 22 proc. swych mocy regazyfikacyjnych, lecz - jak podkreślił minister Piotr Naimski - nie był to pełny rok dostaw z kontraktu długoterminowego (tzw. I kontraktu katarskiego - 1,5 mld m sześć. rocznie) i przed podpisaniem II kontraktu katarskiego na kolejne 1,5 mld m sześc.

Gdy ten drugi kontrakt zostanie zrealizowany, moc regazyfikacyjna świnoujskiego terminala będzie wykorzystywana w 60 proc. - co jest - zdaniem pełnomocnika - europejskim "mistrzostwem świata".

Naimski zauważył, że - w 1995 r. Europa sprowadziła z Rosji 102 mld m sześć gazu, w 2005 - 123 mld, w 2015 - 184 mld m sześć. Szacuje się, że w 2025 będzie to 194 mld m sześc., a dziesięć lat później już 204 mld m sześc.

Niemcy poza stawką

Na europejskiej mapie terminali LNG nie ma Niemiec. Berlin nie postawił na budowę terminali odbierających skroplony gaz i na razie nie ma tej możliwości. Jak sugeruje Naimski, to właśnie dlatego Niemcy prowadzą tak zdecydowaną politykę w kwestii współpracy z Gazpromem i Rosją.

Zdaniem pełnomocnika rządu, Europa nie jest skazana na gaz z Rosji. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę możliwości regazyfikacyjne istniejących europejskich terminali. - Można powiedzieć, że to iż Europa sprowadza gaz z Rosji jest wyborem niekoniecznym - podkreślił Naimski.

Gaz skroplony, zdaniem pełnomocnika rządu, zyskuje na znaczeniu. - Ze względu na zwiększające się możliwości produkcyjne w USA, LNG staje się produktem globalnie rynkowym - wskazał. - Gazprom mógłby zostać wykluczony czy istotnie ograniczony w dostawach do Europy - stwierdza Naimski.

Jego zdaniem, gdyby zapadły decyzje administracyjne "w obszarze euroatlantyckim", to amerykański gaz mógłby istotnie ograniczyć eksport z Rosji. Już w tej chwili jest zgoda administracji USA na eksport 180 mld m sześć gazu rocznie.

Drogi gaz z USA

Być może gaz z USA jest rozwiązaniem dla Europy, ale istnieją ekonomiczne problemy związane z amerykańskimi dostawami na stary kontynent. Cena surowca jest bowiem kształtowana w odniesieniu do amerykańskiego indeksu Henry Hub, a nie cen londyńskich czy niemieckich.

- W przybliżeniu oznacza to, że aby zrównać się z ceną europejską, to Amerykanie musieliby wziąć na siebie koszty transportu. Jednak, gdyby decyzją "z tamtej strony Atlantyku" cena opierała się o banchmarki europejskie, to otworzyłaby się nowa możliwość dla rynku amerykańskiego - i wielka szansa - również dla terminala w Świnoujściu - tłumaczył.

Zdaniem pełnomocnika, Europa ma "ogromny potencjał" związany z rynkiem LNG, lecz jest on "w pewnym sensie zablokowany administracyjnie".

Zdaniem Naimskiego, zestawienie mocy regazyfikacyjnych w Europie i ułatwieniami administracyjnymi w eksporcie z USA, oznacza, że decyzja o tym jak będzie rozwijał się rynek LNG na naszym kontynencie będzie zależał "tyleż od samego rynku, co od polityków".

Naimski uczestniczył w VI edycji konferencji poświęconej LNG w Polsce i Europie.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
Bob
7 lat temu
Zielona energia gwałtownie tanieje za kilka lat ten terminal będzie niepotrzebny. Dlatego Niemcy ich nie budują
Anka
7 lat temu
wielki sukces dzięki rządom PO . taka prawda.
andrej 702
7 lat temu
Na litosc boska napiszcie ile kosztuje gaz ruski a ile z tego terminala!
Zenon
7 lat temu
za 2 lata PO.PSL wygra wybory , zamknie terminal i gaz popŁynie tylko z ROsji PO 500$ ZA 1-000 M 3
12dyzz
7 lat temu
Ogladałemkiedyś wywiad z Prezesem Terminalu i byłem w szoku kiedy opowiadał jak wielkie zapotrzebowanie jest na gaz skroplony . Ponieważ cyterny z gazem skroplonym mogą dojechać praktycznie wszędzie i dostarczyc gaz w nawet najbardziejniedostepne miejsce , nie ma wymogu podłączenia do instalacji gazowych co jest dla wielu firm i osób prywatnych bardzo korzystne. Facet mówiił,że klienci sami wydzwaniaja do nich i jestzapotrzebownaie na ten gaz o wiele wieksze niż są w stanie sprostać. Często zgłaszają się do nich także firmy z zagranicy i nie ma problemów z ceną.
...
Następna strona