Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO apeluje o przywrócenie małego ruchu granicznego z Rosją

8
Podziel się:

Mały ruch graniczny nie ma nic wspólnego z wielką polityką; to udogodnienie dla mieszkańców i korzyść ekonomiczna - mówili posłowie PO na poniedziałkowej konferencji w Sejmie. Zaapelowali do rządu o przywrócenie małego ruchu granicznego z Rosją.

PO apeluje o przywrócenie małego ruchu granicznego z Rosją
(PAP/Tomasz Waszczuk)

W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży, Polska podjęła decyzję o zawieszeniu od 4 lipca br. przepisów międzyrządowych umów o małym ruchu granicznym (MRG), w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej.

Po ŚDM mały ruch graniczny z Ukrainą przywrócono, z obwodem kaliningradzkim Rosji nie. Przedstawiciele rządu argumentują to kwestiami bezpieczeństwa.

Do sprawy MRG odnieśli się w poniedziałek politycy PO.

Poseł PO Robert Tyszkiewicz przekonywał, że "mały ruch graniczny to jest udogodnienie dla mieszkańców obszarów przygranicznych, pozwalający im bez opłaty za wizy przekraczać wielokrotnie granice". - Nie ma nic wspólnego z wielką polityką, to jest typowe strzelanie z armaty do wróbli używanie tego typu argumentacji ze świata wielkiej polityki - mówił Tyszkiewicz, odnosząc się do argumentacji polityków rządu.

- Mały ruch graniczny oznacza tylko korzyść ekonomiczną. Obywatel rosyjski oraz adekwatnie obywatel polski nie musi występować o wizę w pasie przygranicznym 50 km, aby przekroczyć granicę, wszelkie inne rygory przekraczania granicy obowiązują. Jedyna dogodność to dogodność finansowa, że nie trzeba każdorazowo kupować drugiej wizy, która w ramach turystyki zakupowej przygranicznej stanowi poważną część całego przedsięwzięcia - dodał.

Według Tyszkiewicza na krytykę zasługuje fakt, że głosu w sprawie nie zabiera minister spraw zagranicznych. - Warto w tym momencie zapytać, gdzie jest minister spraw zagranicznych? Od kiedy to minister spraw wewnętrznych decyduje w tak istotnych dla relacji międzynarodowych Polski jak kwestia naszego wschodniego sąsiedztwa? - pytał. - Domagamy się tego, by niezwłocznie rząd polski przywrócił funkcjonowanie małego ruchu granicznego na granicy z Federacją Rosyjską - apelował Tyszkiewicz.

Były marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas (PO) podkreślał, jak istotny dla mieszkańców tego województwa mały ruch graniczny. - Zawieszenie małego ruchu granicznego, a właściwie - dzisiaj można by powiedzieć po wypowiedziach przedstawicieli rządu - zamknięcie małego ruchu granicznego spowoduje pogorszenie sytuacji ekonomicznej województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Stawia również pod znakiem zapytania realizację bilateralnego programu współpracy między Polską a Rosją - podkreślił.

Wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński, pytany o możliwość wznowienia MRG z obwodem kaliningradzkim, mówił w poniedziałek w Białymstoku: Ttrudno mówić o terminach. Bezpieczeństwo jest wartością nadrzędną".

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak pytany w sobotę "Sygnałach Dnia" o to, czy i kiedy będzie możliwe przywrócenie małego ruchu przygranicznego z obwodem kaliningradzkim odpowiedział: "Wtedy, kiedy ustąpią te przyczyny, które są związane z bezpieczeństwem państwa polskiego. Wtedy możemy powrócić do małego ruchu granicznego".

W sprawie przywrócenia małego ruchu granicznego w zeszłym tygodniu głos zabrali marszałek pomorski Mieczysław Struk, który wysłał pismo do szefów MSWiA oraz MSZ oraz marszałek warmińsko-mazurski Gustaw Brzezin, który skierował list do szefa MSWiA.

Do czasu zawieszenia umowy mały ruch graniczny między Polską i Rosją był możliwy od lipca 2012 r. i obejmował cały obwód kaliningradzki oraz część województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ułatwiał mieszkańcom tych terenów regularne przekraczanie wspólnej granicy. Rosjanie przyjeżdżali do Polski na zakupy (spożywcze, po sprzęt AGD, RTV, czy odzież), a Polacy zaopatrywali się w Rosji w tańsze paliwo.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
jajan
7 lat temu
nieudacznicy tej władzy są zadowoleni.dokopali rosji,a rosja reaguje na to jak słoń na ugryzienie pchły.
cvq
8 lat temu
Polacy zaopatrywali się w Rosji w tańsze paliwo, więc wspierali Putina ,a Polska traciła. Wiza za 50 Euro to dla nich żaden wydatek ,a bedzie jakiś nadzór nad tym ruchem. Zdaję się ze wiza dla Polków jest droższa .
chloop
8 lat temu
jo tam zagrozenia od ruskiego przemytnika nie wid zioł ,Ale jest Moj sasiad wiecznie zagrozony no ale on to pare razy w roku w ''Rzymie '' jest / regionalny zaklad psychiatryczny we fromborku/
chloop
8 lat temu
jo tam zagrozenia od ruskiego przemytnika nie wid zioł ,Ale jest Moj sasiad wiecznie zagrozony no ale on to pare razy w roku w ''Rzymie '' jest / regionalny zaklad psychiatryczny we fromborku/
Igor
8 lat temu
W końcu ktoś poszedł po rozum do głowy. Na lewej sprzedaży alkoholu, papierosów i paliwa państwo więcej straciło niż zyskiwało. Połowa przemytników dodatkowo brała zasiłki z MOPSów, bo pracy nie mieli i bieda, a na podwórzu po trzy passaty.