Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Mokate na czeskim celowniku. Polska herbata szkodzi Czechom?

15
Podziel się:

Czeskie media mówią o działaniach depresyjnych, a nawet środkach dawniej stosowanych do przesłuchań przez służbę bezpieczeństwa.

Mokate na czeskim celowniku. Polska herbata szkodzi Czechom?
(Daniel Go / Flickr (CC BY-NC 2.0))

Czeska Państwowa Inspekcja Rolno-Spożywcza uznała, że polska herbata może być szkodliwa. Tamtejsze media mówią o działaniach depresyjnych, a nawet środkach dawniej stosowanych do przesłuchań przez służbę bezpieczeństwa. Chodzi o normy dotyczące alkaloidów: skopolaminy i atropiny oraz pestycydów. Polski producent Mokate z Ustronia zleca badania i przedstawia wyniki. Mamy kolejną odsłona polsko-czeskiej wojny handlowej?

Przemysław Ciszak WP money: Czeska Państwowa Inspekcja Rolno-Spożywcza pod koniec grudnia zakwestionowała herbatę produkowaną przez firmę Mokate. F irma wstrzymała się wówczas z szerszym komentowaniem sprawy do momentu zakończenia postępowania. Znamy już pierwsze wyniki? *
*
Mec_ . _Janusz Malarz, szef działu prawnego firmy Mokate S.A.:
Mamy już wyniki badań dotyczące zakwestionowanej przez stronę czeską serii produktów marki Babicka Ruzenka. Pokazują one, że produkt jest całkowicie zdatny do spożycia.

W przypadku Loyda badania wciąż trwają. Potrzeba jeszcze 10 dni roboczych na dokończenie testów. Wydamy wtedy stosowny komunikat, który, jak sądzę, pozwoli w sposób obiektywny zakończyć sprawę.

*Problem jednak pozostaje, bo Czesi wycofują polskie herbaty od Mokate ze sklepów podpierając się własną interpretacją przepisów. Ich zdaniem zarówno Babicka Ruzenka, jak i Loyd mogą być szkodliwe. Skąd ta rozbieżność? *
Istotnie, różnimy się w interpretacji norm i przepisów unijnych, bo temat ten jest bardzo złożony. W pewnym aspekcie inspekcja dokonuje oceny. Odbyło się spotkanie z czeską inspekcją i przedstawiliśmy nasze stanowisko. Przeprowadzone badania dowodzą, że nie ma w tym przypadku jakiegokolwiek zagrożenia i produkt jest bezpieczny.

*Rozumiem, że, pomimo unijnych norm, ich interpretacja leży jednak w kompetencjach poszczególnych, krajowych służb. U nas robiłby to IŻŻ (Instytut Żywności i Żywienia) w Czechach zajmuje się tym SZPI. *Z prowadzonego postępowania tak wynika.

No dobrze, ale Czesi mówią nie tylko o przekraczaniu norm, ale wręcz o konkretnych efektach po spożyciu naparu – halucynacjach, stanach depresyjnych, czy skłonności do agresji, które może powodować choćby atropina.

My się już do tych wyliczeń ustosunkowaliśmy. Nasz komunikat w tej sprawiezostał opublikowany między innymi na portalu A DOST!, który pierwszy opisał tę sprawę i posługiwał się przytoczonymi argumentami. Pokazujemy absurd tych wyliczeń.

Taki efekt byłby możliwy – i to bardzo hipotetycznie - w przypadku jednorazowego wypicia, mówiąc obrazowo, kilkudziesięciu litrów herbaty zaparzonej z całej palety herbat. I pamiętajmy, atropina jest powszechnie stosowana w medycynie.

Nie od dziś wiadomo, że *między Polską a Czechami od co najmniej czterech lat trwa handlowa wojna. Tym razem za argument miała posłużyć polska herbata? *

Wolałbym nie komentować tego aspektu sprawy. Spółka Mokate wypracowała mocną pozycję na rynku czeskim, współpracujemy z naszym południowym sąsiadem od lat, sporo zainwestowaliśmy w nasz zakład w Czechach, będziemy to kontynuować w roku bieżącym, co między innymi skutkuje powstającymi tam nowymi miejscami pracy.

Mokate będzie dochodzić odszkodowania w związku ze stratami, choćby wizerunkowymi, w Czechach?

Na tym etapie jest za wcześnie, aby podejmować tak radykalne kroki. Chcemy sprzedawać nasze dobre, w pełni bezpieczne dla konsumenta oraz sprawdzone produkty w normalnych warunkach, tak jak robimy to również w innych krajach.

Te same herbaty można kupić w Polsce, ale Mokate produkuje je również choćby na rynek węgierski. Czy tam również pojawiają się podobne zarzuty?

Nie, nie było najmniejszych problemów.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
doctor
7 lat temu
czeska skoda jest szkodliwa dla zdrowia!!! uwaga nie kupować w żadnej postaci tego szkodliwego pojazdu!!!
Buc
7 lat temu
Ostatni jakość czeskich piw na naszym rynku spadła. Może by tak nasze służby kontroli żywności się tym zajęły. Niedawno mieli problem z chrzczonymi metylem mocniejszymi alkoholami.
polak45
7 lat temu
tym co jest pamiętacie drogową sól oraz inne sztuczki naszych producentów ,które nasze nigdy nie mogą wykryć pózniej wszyscy narzekamy na jedzenie
czesław
7 lat temu
Jak za mocną parzą to i mają zwidy. W sumie to każda herbata przy odpowiednim stężeniu działa odurzająco Nie tylko polska.
ona to pije
7 lat temu
Teraz wiem czema Agnieszka R. mówi że jutrzejsza wygrana to mały pikuś a potem dostaje lania od nowicjuszek .Najwyraźniej pije tą herbatkę.