Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najmniej kobiet w budownictwie i inżynierii

0
Podziel się:

Według badań GUS najbardziej sfeminizowanymi branżami są ochrona zdrowia i opieka społeczna.

Najmniej kobiet w budownictwie i inżynierii
(Monkeybusinessimages/Dreamstime)

Najbardziej sfeminizowane dziedziny gospodarki to: ochrona zdrowia i opieka społeczna. Branże opanowane przez kobiety to pośrednictwo finansowe, hotelarstwo i gastronomia, a najmniej sfeminizowany sektor to inżynieria, procesy produkcyjne i budownictwo - wynika z danych GUS.

Zawody, w których w większości pracują kobiety stają się mniej prestiżowe i mało atrakcyjne dla mężczyzn, w branżach zdominowanych przez kobiety są też niższe płace - podkreślają pomysłodawcy kampanii _ Godzenie ról rodzinnych i zawodowych _, realizowanej przez rządowe Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.

Zwracają też uwagę, że feminizacji podlegają często zawody, które umożliwiają godzenie pracy zawodowej z obowiązkami domowymi. Według badań zrealizowanych w ramach kampanii, najważniejsze oczekiwania kobiet wobec pracodawcy nie dotyczą wysokich zarobków, lecz stabilnej formy zatrudnienia (umowa na czas nieokreślony), dotrzymywania warunków umowy, a także bezpieczeństwa zatrudnienia, z naciskiem na świadczenia socjalne i emerytalne. W konsekwencji następuje społeczna akceptacja podziału zawodów na kobiece i męskie, przy czym zawody sfeminizowane przyciągają coraz więcej kobiet, choć wiążą się z niskimi płacami.

Jak wynika z danych GUS, w 2010 r. najbardziej sfeminizowanymi sektorami gospodarki narodowej były: ochrona zdrowia i opieka społeczna, gdzie na 550 kobiet przypadało 110 mężczyzn i edukacja - 575 kobiet na 153 mężczyzn. Najmniej sfeminizowaną dziedziną gospodarki jest inżynieria, procesy produkcyjne i budownictwo - na 4892 mężczyzn przypada 1165 kobiet. Ponadto, branże opanowane przez kobiety to pośrednictwo finansowe oraz hotelarstwo i gastronomia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t133604.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/onz;ma;nowa;agende;na;rzecz;praw;kobiet,246,0,784118.html) ONZ ma nową agendę. Na rzecz praw kobiet
Z badań przeprowadzonych w ramach kampanii wynika, że pracownikowi płci męskiej przypisuje się takie cechy, jak odporność na zmęczenie i stres, umiejętność pracy pod presją czasu, dyspozycyjność, konsekwencja i kreatywność, podczas gdy kobiety uważa się przede wszystkim za systematyczne, szybko uczące się i posiadające duże zdolności komunikacyjne. Co ciekawe, przekonanie takie dominuje nie tylko w środowisku pracodawców, lecz także wśród pracowników.

Organizatorzy kampanii podkreślają, że utrwalanie stereotypów poprzez nienaturalną przewagę kobiet w danym zawodzie jest zjawiskiem niekorzystnym nie tylko dla pracowników obu płci, ale i dla ich otoczenia. Przykładem może być sfeminizowany zawód nauczyciela: w badaniach nad autorytetem nauczyciela przeprowadzonych przez Małgorzatę Bednarską z Uniwersytetu Wrocławskiego większość uczniów gimnazjów stwierdziło, że obecność mężczyzn w szkole poprawiłaby atmosferę, wprowadziłaby potrzebne urozmaicenie. Aż 76 proc. dziewcząt i 83 proc. chłopców oceniło, że w szkole jest lepiej, gdy mają także nauczycieli mężczyzn. Uczniowie wskazali też konkretne przedmioty, które łatwiej im przyswoić, gdy są nauczane przez mężczyzn: m.in. geografia, matematyka, wiedza o społeczeństwie. Potrzebę równowagi płci w szkole podkreślają same nauczycielki, wskazując na wartość mężczyzny w kwestiach wychowawczych, dyscyplinarnych i organizacyjnych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t97893.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/davos;jedna;kobieta;na;firme;obowiazkowa,238,0,753134.html) Davos: jedna kobieta na firmę obowiązkowa
Organizatorzy kampanii przekonują, że choć kobiety stopniowo zaczynają podejmować pracę w zawodach typowo męskich, ich prestiż z tego powodu nie maleje. Przykładem może być zawód chirurga, w którym, zgodnie z danymi Towarzystwa Chirurgów Polskich, choć nadal dominują mężczyźni, pojawia się coraz więcej kobiet (w Polsce pracuje około 1,5 tys. chirurgów kobiet, czyli tylko 5 proc. wszystkich lekarzy tej specjalności).

Projekt _ Godzenie ról rodzinnych i zawodowych _ realizowany jest przez Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich przy współpracy Departamentu Analiz Ekonomicznych i Prognoz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jego celem jest propagowanie polityki rodzinnej sprzyjającej godzeniu ról. Badanie zrealizowano w dniach 15 lipca - 15 września 2009 r., z respondentami - wśród których były m.in. rodziny, eksperci oraz przedsiębiorcy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t132555.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/samotny;rodzic;to;u;nas;glownie;kobieta,111,0,789359.html) Samotny rodzic to u nas głównie kobieta W Polsce jest jedenaście razy więcej kobiet samotnie wychowujących dzieci niż samotnych ojców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/t111776.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/rownosc;konczy;sie;u;nich;we;wrzesniu,236,0,789484.html) Równość kończy się u nich we wrześniu W Austrii, aby zarobić tyle co mężczyźni, kobiety muszą pracować trzy miesiące dłużej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t90773.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/kobiety;w;unii;traca;placowy;dystans;do;mezczyzn,126,0,596094.html) Kobiety w Unii tracą płacowy dystans do mężczyzn Różnica to już średnio 18 procent - obliczyła Komisja Europejska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)