Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy plan 5-letni Chin. Państwo Środka zweryfikuje prognozę rozwoju?

0
Podziel się:

Według telewizji CNBC, w nowym planie 5-letnim Chiny prawdopodobnie bardziej realistycznie ocenią prędkość rozwoju gospodarki, ustalając cel wzrostu PKB na okres 2016-20 na poziomie 6,5 proc. rocznie.

Na zdjęciu Xi Jinping, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej
Na zdjęciu Xi Jinping, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej (PAP/EPA)

Plenum Komitetu Centralnego rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KC KPCh), na którym uchwalony ma być nowy plan 5-letni, rozpoczęło się w poniedziałek w Pekinie. Głównymi punktami planu będą: utrzymanie wzrostu, przemiany gospodarcze i promocja innowacyjności. Tymczasem według CNBC prognoza wzrostu PKB zostanie obniżona.

Plany 5-letnie, w systemie przejętym od Związku Radzieckiego, wytyczają ogólne cele i kierunki rozwoju chińskiej gospodarki, która jest w dużej mierze centralnie sterowana. Przygotowywany w Pekinie dokument jest trzynastym planem 5-letnim ChRL i dotyczy lat 2016-20.

Przed rozpoczęciem plenum państwowy dziennik "Renmin Ribao", uważany za organ propagandowy KPCh, opublikował listę 10 najważniejszych celów, jakie mają być osiągnięte. Są wśród nich: utrzymanie wzrostu, zmiana modelu gospodarki, ulepszenie struktury przemysłu, promocja innowacyjności, "poprawa cywilizacji ekologicznej", rozwiązywanie problemów społecznych i walka z ubóstwem.

Jednym z głównych wyzwań stojących przed chińskimi ekonomistami będzie zapewnienie dalszego wzrostu stopy życiowej mieszkańców, zwłaszcza w obliczu spowolnienia gospodarczego, oraz uniknięcie tzw. pułapki średniego dochodu. Wpaść w nią mogą kraje rozwijające się, które utracą przewagę konkurencyjną dzięki taniej sile roboczej, zanim zdołają wskoczyć na poziom gospodarki wysokich dochodów.

Założenia wzrostu w dół

Według telewizji CNBC, w nowym planie 5-letnim Chiny prawdopodobnie bardziej realistycznie ocenią prędkość rozwoju gospodarki, ustalając cel wzrostu PKB na okres 2016-20 na poziomie 6,5 proc. rocznie. W realizowanym obecnie dwunastym planie 5-letnim wynosi on 7 proc., a w poprzednim - 7,5 proc.

Już od kilku lat chiński rząd konsekwentnie podkreśla konieczność zmiany modelu gospodarczego opartego wyłącznie na inwestycjach i produkcji, który przyniósł Chinom gwałtowny rozwój w ostatnich trzech dekadach, ale obecnie uznawany jest za przestarzały. Motorem wzrostu w nowym modelu gospodarczym ma być konsumpcja, zwiększony ma być też udział sektorów rolniczego i usługowego.

Poprzedzające plenum wypowiedzi jednego z najbardziej zaufanych doradców prezydenta Xi Jinpinga, ekonomisty Liu He, budzą nadzieje na odważne reformy sektora publicznego - pisze hongkoński "South China Morning Post". Chodzi szczególnie o zamknięcie wielkich, przynoszących straty państwowych molochów, zwanych "firmami zombie". Zdaniem Liu kluczowe dla przezwyciężenia trudności będą również reformy gospodarcze i innowacje, a także promocja przedsiębiorczości i ochrony praw własności intelektualnej.

Jak dodaje "SCMP", podczas plenum prawdopodobnie oficjalnie ogłoszone zostanie wydalenie z KC KPCh trzech lub czterech członków komitetu podejrzewanych o korupcję. Jest wśród nich Ling Jihua, niegdyś zaufany człowiek byłego prezydenta Hu Jintao, typowany do objęcia najwyższych funkcji w kraju. Jego doskonale zapowiadająca się kariera runęła w dramatycznych okolicznościach w 2012 roku, gdy jego syn rozbił w Pekinie czarne ferrari. Autem, prócz syna polityka, jechały dwie nagie dziewczyny. Wywołało to skandal, który przekreślił szanse Linga na awans polityczny.

Od czasu przejęcia sterów w KPCh przez Xi Jinpinga w 2012 roku, w ramach lansowanej przez niego ostrej kampanii antykorupcyjnej, z KC usuniętych zostało dotychczas 18 członków, w tym 11 członków rezerwowych. To więcej niż wydalono z komitetu w ciągu 20 lat poprzedzających dojście Xi do władzy - oblicza chiński magazyn "Caixin".

W plenum bierze udział 201 stałych i 157 rezerwowych członków KC KPCh. Spotkanie potrwa do czwartku.

Zobacz też: * *Diamentowy krach. Znów winne Chiny?

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)