Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Obniżenie wieku emerytalnego nie spodoba się zagranicznym analitykom. Będą ciąć oceny

59
Podziel się:

Ekonomiści wskazują, że agencje ratingowe mogą obniżyć ocenę wiarygodności Polski.

Obniżenie wieku emerytalnego nie spodoba się zagranicznym analitykom. Będą ciąć oceny
(Bartosz KRUPA/EAST NEWS)

- Oczekujemy, że S&P utrzyma negatywną perspektywę ratingu Polski w związku z bardzo prawdopodobnym obniżeniem wieku emerytalnego - napisali ekonomiści banku Credit Agricole. Nie mają wątpliwości, że pomysł rządu nie spodoba się również innym agencjom ratingowym.

Już w najbliższy piątek wieczorem agencja ratingowa S&P przedstawi swoją najnowszą ocenę dotyczącą wiarygodności kredytowej Polski. Będzie to już ostatni rating w tym roku. Warto zauważyć, że to właśnie analitycy z S&P byli pierwszymi, którzy w styczniu zdecydowali się na obcięcie ratingu Polski, a później tę ocenę podtrzymali.

"Od wygrania wyborów w październiku 2015 roku, nowy rząd Polski zainicjował różne projekty legislacyjne, które uważamy za osłabienie niezależności i skuteczności kluczowych instytucji, co znajduje odzwierciedlenie w naszej ocenie instytucjonalnej" - mogliśmy przeczytać w komentarzu agencji.

Tymczasem agencje ratingowe dostały kolejny pretekst do tego, by zmienić swoje podejście do wiarygodności Polski. Chodzi o obniżenie wieku emerytalnego - Sejm przyjął bowiem prezydencki projekt, który zakładał obniżenie wieku emerytalnego w Polsce do 60 lat dla kobiet i do 65 lat dla mężczyzn. Jeżeli zmiany zostaną przeforsowane, to mogą zacząć obowiązywać od października 2017 r.

Ekonomiści banku Credit Agricole zauważają, że obniżka wieku emerytalnego nie będzie korzystna dla postrzegania Polski przez zagranicznych analityków. "Aktualizacje ratingu przez Moody's i Fitch nastąpią w 2017 r. W naszej ocenie obniżenie wieku emerytalnego może skłonić Moody's do obniżki ratingu (z A2 do A3) oraz Fitch do zmiany perspektywy ratingu z neutralnej na negatywną" - napisali ekonomiści z Credit Agricole.

Zwracają uwagę, że realizacja sztandarowej obietnicy Andrzej Dudy może mieć negatywny wpływ na wskaźnik rozwoju gospodarczego w Polsce. Przytaczają wnioski ze wspólnego raportu WiseEuropa i Towarzystwa Ekonomistów Polskich, według którego w scenariuszu 60/65 liczba osób pracujących w 2050 r. będzie niższa o 1,6 mln (o 11,3 proc.) w porównaniu do wariantu 67/67.

"Na początku obowiązywania regulacji (2018-2019) spadek liczby osób pracujących będzie relatywnie silny ze względu na liczne przypadki korzystania z możliwości przejścia na emerytury po skokowym obniżeniu wieku emerytalnego" - zaznaczają ekonomiści Credit Agricole.

Zgodnie z szacunkami Wise, roczna dynamika wzrostu gospodarczego w wariancie 60/65 (średnio 2,13 proc. w latach 2017-2050) będzie przeciętnie niższa o 0,14 pkt. proc. niż w scenariuszu 67/67 (2,27 proc.).

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
------
7 lat temu
Dlaczego nikt nie kontroluje zawieszania i odwieszania działalności gospodarczej przez WIELKICH BYZNESMENÓW. Pracują cały czas a odwieszają tylko na czas wystawienia faktur :-)
gość561
7 lat temu
Analitykom pewnie podoba się to że polak jest niewolnikiem i żebrakiem europy zarabiającym tylko na przysłowiowe waciki bo na życie to stanowczo za mało
kasandra
7 lat temu
no to czekamy jak pozamykaja sklepy bo towar bedzie tak drogi ze nikt kupowal nie bedzie - ciekawe skad wezmie pieniadze na emerytury jak wplaty do budzetu nie bedzie? ale jaja ja widze to bardzo czarno wracamy do PRL.. mlodzi koscielni wybrali pis wiec niech teraz cierpia...
walemar
7 lat temu
Oceny jakichś żydowskich agencji wrogo nastawionych do Polski tyle mnie interesują co PO. Tyle to znaczy NIC
cwt
7 lat temu
no bo jak już nie ma co to trzeba jakiś rating wyciągnąć!!
...
Następna strona