Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Praca dla pielęgniarek. Coraz mniej chętnych do wykonywania zawodu

186
Podziel się:

Za trzy lata liczba pielęgniarek spadnie w naszym kraju o ponad 4 tysiące, a do roku 2035 aż o ponad 16,5 tysiąca - informuje "Nasz Dziennik". Dramatycznie zmniejsza się liczba położnych. Zwiększa się za to średnia wieku statystycznej pielęgniarki.

Praca dla pielęgniarek. Coraz mniej chętnych do wykonywania zawodu
(REPORTER)

- Średnia arytmetyczna wieku zarejestrowanych pielęgniarek i położnych w Polsce na przestrzeni ostatnich lat ciągle wzrasta - zwraca uwagę Wiesława Załuska, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa dla województwa mazowieckiego, cytowana przez gazetę.

O ile w 2008 roku średnia wieku pielęgniarki w kraju wynosiła 44,10, o tyle w roku ubiegłym osiągnęła już wartość 50,80.

Jak wynika z analizy danych Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych, w Polsce do 2022 roku uprawnienia emerytalne uzyska ponad 39,6 tys. pielęgniarek i położnych, co stanowi blisko 30 proc. obecnie zatrudnionych.

- Tych, które odejdą na emeryturę, nie będzie kto miał zastąpić. Spada zainteresowanie studiami pielęgniarskimi i położniczymi. Blisko połowa pielęgniarek i położnych, kończąc studia, nie odbiera zaświadczenia o prawie do wykonywania zawodu - przyznaje Nikoleta Broda, położna z warszawskiego Szpitala Świętej Rodziny.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(186)
Daria Nowicka
7 lat temu
Nie dziwię się pielęgniarkom w państwowej służbie zdrowia. Moja mama pracowała wiele lat w szpitalu NFZ i miała już dość zawodu, który wybrała przecież z potrzeby serca. Zmieniła prace na LUX MEd, na szpital z opieka prim,ary nursing i okazało się, że można wprowadzić standardy pracy i opieki zdrowotnej godne dla pacjenta i dla pielęgniarki. W tym modelu pielęgniarki rozpoczynają dzień od obchodu i rozmowy ze swoimi (przypisanymi sobie) pacjentami, analizują badania, mają na to czas i należy to do ich obowiązków, dzięki czemu ich praca nabiera jakości opieki nad pacjentem, jaka jest niemożliwa w szpitalach NFZ.
Basia
7 lat temu
Niskie wynagrodzenie za ciężką i bardzo odpowiedzialną pracę nie zachęca do wykonywania zawodu. Oprócz studiów dla pielęgniarek powinny powstać 3 letnie szkoły zawodowe obejmujące podstawową i profesionalną opiekę medyczną, tak jak jest w innych krajach Europy.
Baca
7 lat temu
Nie dawać zasiłków a gnać nierobów żyjacych cudzym kosztem spod opieki do roboty=tylko z tym wyjatkiem aby im tez uczciwie płacić =bo teraz ma sasiłek i reszte dorobi i żyje jak lord.A tak za te charówę jest ciezko wyżyć bo koszty utrzymania rosną prawie co dzień.Jak również z dnia na dzień wszystko drożeje.PANOWIE tego problemu nie znaja mając pełne kieszenie pieniedzy.
ewa
7 lat temu
Wraz z reformą edukacji wiele lat temu zlikwidowano 5-letnie licea dla pielęgniarek.W moim mieście istniało wiele lat takie liceum i kształciło młodzież z całego kraju.Był internat dla uczniów spoza miasta.Zniszczono dobrą szkołę,w myśl zasddyze to co w PRLu było to złe i niedobre.To skąd dzisiaj mamy mieć pielęgniarki!
KAMELEON GDA
7 lat temu
POLIKWIDOWANO LICEA MEDYCZNE I SZKOLNICTWO ZAWODOWE TYLKO OSIOŁ MÓGL TO ZROBIĆ,PRZEPRASZAM OŚLICA
...
Następna strona