Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

PKB w USA. Zaskakująco dobre wyniki gospodarki

0
Podziel się:

Wstępne szacunki Produktu Krajowego Brutto z lipca i sierpnia nie doszacowały wzrostu największej ekonomii globu.

PKB w USA. Zaskakująco dobre wyniki gospodarki
(windsordi/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Drugi kwartał był bardzo dobry w gospodarce Stanów Zjednoczonych. Wstępne szacunki produktu krajowego brutto z lipca i sierpnia nie doceniły potencjału wzrostowego największej ekonomii globu. Okazało się, że Amerykanie wytworzyli o 3,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Kurs dolara względem euro natychmiast się umocnił.

Według opublikowanych właśnie informacji, amerykański PKB w ujęciu annualizowanym (od trzeciego kwartału 2014 r. do drugiego kwartału 2015 r.) wzrósł ostatecznie po drugim kwartale o aż 3,9 procent. To wynik lepszy nawet od zaskakująco dobrych wstępnych szacunków tego wskaźnika opublikowanych pod koniec sierpnia (+3,7 proc.) i lipca (+2,3 proc.). W sierpniu wynik gospodarki przekroczył prognozy ekonomistów, wskazujących na wzrost o 3,2 procent.

Jeszcze w pierwszych trzech miesiącach tego roku wskaźniki wykazały spadek rocznego PKB o 0,2 proc. Co prawda drugi kwartał ubiegłego roku był nawet lepszy - 4,6 proc. wzrostu - ale i tak tegoroczny drugi kwartał przyniósł jeden z lepszych wyników gospodarczych w USA na przestrzeni ostatnich lat.

Zmiany anualizowanego PKB USA

Dobre dane o gospodarce to czynnik istotny z punktu widzenia decyzji o podwyżce stóp procentowych amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Decyzja ta jest coraz bliższa i wyczekiwana przez rynki finansowe. Zmiana kierunku polityki pieniężnej przełoży się na kursy akcji na całym świecie. Silne wzrosty cen spółek w ostatnich kilku latach napędzane były przez dodruk pieniądza i niskie stopy procentowe Fed, EBC i Banku Japonii. Teraz sytuacja może zacząć się odwracać.

Zmiany indeksu S&P 500 w ciągu 3 lat

Janet Yellen, przemawiając w czwartek przed północą polskiego czasu na Uniwersytecie w Amherst, stwierdziła, że ostatnie wydarzenia na rynkach finansowych i w gospodarce nie powinny wpłynąć na ścieżkę podwyżek stóp procentowych. Zdaniem prezes Fed spadek inflacji jest przejściowy i już w przyszłym roku może ona zacząć wyraźniej odbijać. Dwukrotny światowy przyrost podaży pieniądza w ciągu ostatnich siedmiu lat powinien skłonić w końcu banki centralne do działań ostrożnościowych.

Szefowa FED zaznaczyła, że utrzymywanie ekstremalnie niskich stóp procentowych może rodzić wiele ryzyk dla gospodarki. Dodała, że po ewentualnym zacieśnieniu w tym roku, kolejne ruchy powinny odbywać się stopniowo.

Po wypowiedzi Yellen umacnia się dzisiaj kurs dolara względem euro o 0,3 proc. Europejski Bank Centralny cały czas dodrukowuje wspólną walutę i utrzymuje stopy na niskim poziomie, a perspektywa zacieśniania polityki pieniężnej w USA zwiększa relatywną siłę amerykańskiej waluty.

Dzienne zmiany kursu euro do dolara (EURUSD)

O ile wstępne dane o PKB były znane już wcześniej, to kluczowe dane makro z amerykańskiej gospodarki zostaną podane dopiero w przyszłym tygodniu. Ważne odczyty indeksu koniunktury w sektorze produkcyjnym ISM, oraz dane Departamentu Pracy w piątek dadzą mocniejsze przesłanki w sprawie terminu najważniejszej decyzji roku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)