Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska w czołówce Europy pod względem zużycia tworzyw sztucznych

0
Podziel się:

Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne w Polsce wzrosło o 7,1 proc. w 2014 r.

Polska w czołówce Europy pod względem zużycia tworzyw sztucznych
(PAP/ITAR-TASS)

Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne w Polsce zanotowało wzrost o ponad 7,1 proc. w 2014 roku i przekroczyło 3,1 mln ton, podało stowarzyszenie producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope. Polska jest na szóstym miejscu w Europie pod względem zużycia tworzyw sztucznych.

"Przemysł tworzyw sztucznych w Polsce dynamicznie się rozwija - zapotrzebowanie na tworzywa odnotowało znaczący - o ponad 7,1 proc. - wzrost w roku 2014 w porównaniu do roku poprzedniego i przekroczyło 3,1 mln ton. Ta wielkość stanowi ok. 6,5 proc. zużycia tworzyw w Europie i stawia Polskę na szóstej pozycji po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii" - czytamy w komunikacie.

W roku 2014 w większości krajów europejskich przetwórstwo przemysłowe rosło. Polska, z wartością wzrostu na poziomie 4,6 proc., wyróżnia się na tle krajów europejskich, nie tylko znacznie przewyższając średnią europejską (2 proc.), ale także średnią światową wynoszącą 3,8 proc. Dane z sektora tworzyw sztucznych potwierdzają tę prawidłowość, podkreśla stowarzyszenie.

"Analizy długoterminowe pokazują stabilny wzrost branży w Polsce, co widać zwłaszcza na przykładzie produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych i gumy - w ciągu minionych 15 lat (lata 2000-2014) produkcja wzrosła aż trzykrotnie, pomimo spowolnienia podczas kryzysu w 2008-2009. Produkcja tworzyw sztucznych w formach podstawowych, zarówno w Polsce jak i w Europie, od kilku lat utrzymuje się na stabilnym poziomie, odnotowując niewielkie wahania" - czytamy także.

- Polski przemysł tworzyw sztucznych od kilkunastu lat odnotowuje systematyczny wzrost - powiedział Kazimierz Borkowski, dyrektor zarządzający Fundacji PlasticsEurope Polska. - Jednym z motorów jest tu rozwój branż powiązanych, szczególnie sektora produkcji opakowań, produkcji urządzeń i sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz motoryzacji. Krajowa produkcja nie zaspokaja popytu, a ujemny bilans handlu zagranicznego pogłębia się. Importujemy zarówno surowce do przetwórstwa, jak i wyroby z tworzyw sztucznych, a łączny deficyt handlu zagranicznego wynosi obecnie ponad 3,6 mld euro - dodał Borkowski.

Według PlasticsEurope, światowa produkcja tworzyw sztucznych w roku 2014 osiągnęła poziom 311 mln ton, co oznacza wzrost w odniesieniu do roku poprzedniego o 3,8 proc. przy nieznacznym spadku dynamiki produkcji.

Utrwaliła się dominacja krajów azjatyckich - obecnie region ten odpowiada za ponad 47 proc. światowej produkcji. Bez zmian pozostają trendy średnioterminowe wskazujące na przeniesienie głównych rynków do Azji, a w Europie przesunięcie ich w kierunku Europy Centralnej i Wschodniej.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)