Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc publiczna dla Fiata. Jest zgoda na wsparcie dla zwolnionych z Tych

0
Podziel się:

Środki, o które ubiegała się Polska, posłużą refundacji połowy kosztów wsparcia, poniesionych już przez Fundusz Pracy na programy adresowane do zwolnionych osób.

Pomoc publiczna dla Fiata. Jest zgoda na wsparcie dla zwolnionych z Tych
(Fiat)

Parlament Europejski zatwierdził przyznanie 1,26 mln euro z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji na pomoc dla 777 zwolnionych pracowników Fiata Auto Poland w Tychach oraz dostawców i producentów współpracujących z tyską fabryką.

Za wnioskiem w głosowaniu opowiedziało się 603 europosłów, 81 było przeciw, a 17 się wstrzymało.

Polskie władze wystąpiły do Komisji Europejskiej w sprawie pomocy w sierpniu 2013 r. Nasze Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chciało wyasygnowania na ten cel 2,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji. Ostatecznie Komisja wystąpiła z propozycją uruchomienia 1,2 mln euro.

Fabryka Fiata w Tychach zwolniła w pierwszym kwartale 2013 roku 1450 osób. 150 z nich zostało później ponownie zatrudnionych na czas określony w związku ze wzrostem zamówień na nowe auta z tyskiego zakładu.

Środki, o które ubiegała się Polska, posłużą refundacji połowy kosztów wsparcia, poniesionych już przez Fundusz Pracy na programy adresowane do zwolnionych osób. To m.in. szkolenia i staże zawodowe, prace interwencyjne, dotacje na podjęcie działalności gospodarczej, dopłaty do wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy oraz szkolenia z przedsiębiorczości.

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji jest instrumentem finansowym UE, uruchomionym w 2007 r. Dysponuje środkami do 500 mln euro rocznie. Służy udzielaniu wsparcia osobom objętym zwolnieniami wynikającymi z poważnych zmian strukturalnych w światowym handlu spowodowanych globalizacją, gdy zwolnienia te mają istotny niekorzystny wpływ na gospodarkę regionalną lub lokalną w danym państwie Unii. Takie zmiany strukturalne muszą przejawiać się np. znacznym wzrostem importu do UE, szybkim spadkiem udziału rynkowego Unii oraz przenoszeniem działalności gospodarczej do państw trzecich.

Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że procedura pozyskania środków z EFG jest długotrwała, a od złożenia wniosku do przekazania pieniędzy upływa średnio ok. 9 miesięcy. Zrefundowana może być maksymalnie połowa publicznych środków wydanych na wsparcie zwolnionych osób. Unijne pieniądze - jeśli zostaną przyznane - trafią do budżetu państwa, a nie do regionu.

Uruchomienie środków w sprawie Fiata to czwarty przypadek zaangażowania środków Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Polski. Dotychczas polskie wnioski o środki z EFG dotyczyły w 2010 r. wsparcia dla osób zwalnianych z wielkopolskich firm z branży motoryzacyjnej.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/161/m293793.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fiat;zrezygnuje;z;inwestycji;w;tychach,65,0,1570881.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Fiat zrezygnuje z inwestycji w Tychach
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/32/m285216.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowe;modele;fiata;beda;produkowane;w;polsce,168,0,1518760.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nowe modele Fiata produkowane w Polsce
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/62/m88894.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/ponad-milion-euro-dla-zwolnionych-przez-fiata,133,0,1656197.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ponad milion euro dla zwolnionych przez Fiata
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/214/m128982.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zwiazkowcy-z-fabryki-fiata-w-tychach,46,0,1652782.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Związkowcy protestują. Chcą 420 zł podwyżki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)