Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Rezygnacja w radzie nadzorczej Orlenu. Artur Gabor odchodzi

2
Podziel się:

Artur Gabor złożył w czwartek oświadczenie o rezygnacji od 1 września tego roku z pełnienia funkcji członka rady nadzorczej PKN Orlen - poinformowała spółka. Obecnie rada nadzorcza płockiego koncernu liczy 8 osób. Gabor zasiada w niej od 2010 r.

Rezygnacja w radzie nadzorczej Orlenu. Artur Gabor odchodzi
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Artur Gabor złożył w czwartek oświadczenie o rezygnacji od 1 września tego roku z pełnienia funkcji członka rady nadzorczej PKN Orlen - poinformowała spółka.

Informując o zadeklarowanej przez Gabora rezygnacji z członkostwa w radzie nadzorczej PKN Orlen, spółka nie podała powodów tej decyzji.

Jak przypomniał płocki koncern, Gabor pełni funkcję niezależnego członka rady nadzorczej tej spółki; jest także przewodniczącym komitetu audytowego rady, a także członkiem komitetu ds. strategii i rozwoju oraz komitetu ds. społecznej odpowiedzialności biznesu.

Gabor został powołany do rady nadzorczej PKN Orlen w 2010 r., jako kandydat zgłoszony wówczas przez Aviva OFE. Jest absolwentem wydziału ekonomii University College London i wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W 2015 r. ukończył na Harvard Business School - IESE Business School program "Kreowanie wartości poprzez efektywne rady nadzorcze". Od 2006 r. jest członkiem Korpusu Niezależnych Członków Rad Nadzorczych w Polskim Instytucie Dyrektorów.

Zobacz także: Zobacz też: Najciekawsze fakty o GPW

Zgodnie ze statutem PKN Orlen rada nadzorcza może liczyć tam od 6 do 9 osób, przy czym jednego członka rady może wyznaczyć skarb państwa, który nie musi w tej sprawie uzyskać akceptacji pozostałych akcjonariuszy.

Obecny skład rady nadzorczej płockiego koncernu, która liczy 8 osób, został ustalony przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) spółki 30 czerwca. Do rady powołani zostali wtedy, jako kandydaci zgłoszeni przez ministra energii reprezentującego Skarb Państwa: radca koordynujący prace zespołu polityki właścicielskiej w Ministerstwie Energii Izabela Felczak-Poturnicka oraz Wojciech Kryński, jeden z założycieli i wspólnik Ground Frost.

W radzie PKN Orlen pozostali: przewodnicząca - Angelina Sarota, wiceprzewodniczący - Radosław Kwaśnicki, sekretarz - Mateusz Bochacik oraz członkowie - oprócz Gabora, także Agnieszka Krzętowska i Adrian Dworzyński. ZWZ płockiego koncernu udzieliło wszystkim dotychczasowym członkom rady absolutorium.

Wcześniej, z funkcji członka rady nadzorczej PKN Orlen zrezygnował Wiesław Protasewicz, który zasiadał tam od czerwca 2016 r. - rada, jeszcze przez zmianami, które dokonało ZWZ, powołała następnie Protasewicza do zarządu płockiego koncernu nowej kadencji.

Poza Dworzyńskim - zgłoszonym wcześniej przez OFE Nationale Nederlanden oraz Gaborem - zgłoszonym przez Aviva OFE, pozostali zostali członkowie rady nadzorczej PKN Orlen z poprzedniego jeszcze jej składu zgłoszeni zostali tam przez Skarb Państwa.

Ostatnie ZWZ PKN Orlen, na wniosek Skarbu Państwa, ustaliło jednocześnie, że rada nadzorcza płockiego koncernu będzie liczyła 9 osób. Oznacza to, iż Skarb Państwa, korzystając z odrębnej procedury, może obecnie mianować tam jeszcze jedną osobę.

Według danych publikowanych ostatnio przez PKN Orlen, Skarb Państwa ma 27,52 proc. akcji spółki, Nationale-Nederlanden OFE - 7,72 proc., Aviva OFE - 6,99 proc., a pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni - 57,77 proc.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
zak
7 lat temu
Orlen ma potezne zyski i albo dewidenda albo premia dl;a pracownikow..Srednia w Orlen 6500/msc//Orlen po wyrzutce 6 dyrektorow i prezesa zaczoł osiagac dochody na skale swiatową
Adam
7 lat temu
To jest sygnał , żę Orlen jest ZAGROZONY . Opłata paliwowa ma być skompensowana przez ORLEN i LOTOS. Te dwie firmy STRACĄ ogrpomne pieniądze; nie wypłacą dywidendy, zatrzymają inwestycje, może nawet przetaną płacić nalezności. Pierwsza reakcja - to ucieczka inwestorów giełdowych od aktywów tych firm. Spadek wartoiści o 15%, zatrzymanie handlu - inwestorzy nie będa mogli wycofać pieniędzy, wiedząc, zę z każdym dniem ich akcje stają się mniej warte. Druga reakcja - inwestorzy widząc co sie dzieje na Orlenie, zaczynają pospiesznie wychodzić w pozycji firm w których SP ma jakiekolwiek udziały. WIG 20 spadnie o kilkadziesiąt procent,. zatrzyma to handel na tych spółkach i dalszą panikę na wszystkich altywach w Polsce. Trzecia reakcja - ucieczka od złotego, załamanie wartości waluty, polskie firmy przestają regulować rachunki za importowane towary, budżet państwa płaci ogromne kwoty z tytutu przypadających na ten okres spłat odsetek i kapitału zapadajacych pożyczek. Rezerwy walutowe znikają. Reacja czwarta - panika na rynku, ludzie widząc co się dzieje, robią zapasy. Sklepy i hurtownie najpierw gwatłownie podnoszą ceny, potem zaprzestają sprzedaży. Inflacja sięga kilkuset procent, Reacja piąta- strajki, niepokoje, zamieszki uliczne, 1/3 posłów PiS opuszcza klub, rząd traci większość. Wotum nieufności wobec rządu, marszałek Sejmu ogłasza przerwę w obratach na ... 1 rok. Reacja szósta - nasilają się zamieszki. Policja i WOT bronią budynków rządowych. Zdarzają się ataki na osoby wiązane z PiSem. Część Rządu z rodzinami wyjeżdża za granicę, najpierw na Słowację i Węgry, ale po pewnym czasie władez tych krajów ządają by opuścili te kraje. Wtedy niektórzy starają się o wyjazd do Ameryki Południowej, Izraela, Iranu, Wietnamu i Rosji. Reakcja siódma - rząd podaje się do dymisji, powstaje Komitet Ocalenia Narodowego. Pozostające w Polsce osoby związane z Rządem PiS zostają internowane. Powoływany jest rząd Tymczasowy i rozpisywane wybory. Szybkie postępowanie przez Trybunałem Stanu a potem sądem powszechnym zakazuje działaności publicznej członkom PiS i partii powiązanych, na zawsze. Po 10 latach Polska osiąga poziom dochodu narodowego jaki miała w 2015 roku