Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rekordowo niskie poparcie dla euro w Polsce

0
Podziel się:

Liczba zwolenników wprowadzenia europejskiej waluty systematycznie spada, a zdecydowanych przeciwników szybko przybywa.

Rekordowo niskie poparcie dla euro w Polsce
(Marlee90/iStockphoto)

Liczba zwolenników wprowadzenia euro w Polsce od ub. roku spadła o 1 pkt proc. do 30 proc., natomiast zwiększyła się liczba przeciwników do 58 proc., czyli o 2 pkt. proc. - wynika z _ Monitora opinii publicznej _ Ministerstwa Finansów na podstawie badania Ipsos.

_ Najnowsze badania opinii publicznej wskazują na brak istotnych zmian w zakresie poparcia dla wprowadzenia euro w Polsce. Zwolennicy euro stanowią obecnie 30 proc. badanych (w ub.r. było ich 31 proc.), podczas gdy jego przeciwnicy - 58 proc. (w ub.r. 56 proc.). 11 proc. badanych nie potrafi określić swojego stanowiska w tej kwestii _ - napisano w opublikowanym raporcie.

Resort finansów podaje, że w badaniu zaobserwowano niewielki wzrost odsetka osób, które spodziewają się korzyści z wprowadzenia euro w Polsce.

_ Równocześnie odnotowano zmniejszenie grupy osób, które nie negują pozytywnych stron wprowadzenia euro, ale też nie potrafią ich wskazać. Jednocześnie, prawie 30 proc. respondentów nie widzi korzyści z wprowadzenia wspólnej waluty _ - głosi raport.

_ Zatrzymanie negatywnych tendencji, w naszej opinii, wiąże się z jednej strony z publiczną debatą na temat euro, która była szczególnie intensywna w I kwartale 2013 roku oraz z wdrażaniem zmian instytucjonalnych w UE/strefie euro _ - wyjaśniają przedstawiciele MF.

_ Z drugiej strony, wciąż widoczna jest niepewność dotycząca bilansu korzyści i kosztów z wprowadzenia euro w państwach należących do strefy wspólnego pieniądza, w kontekście trwającego od dłuższego czasu kryzysu w strefie euro _ - dodają.

Z badania wynika, że nadal odległa pozostaje preferowana przez badanych data wprowadzenia euro w Polsce.

_ Istotne znaczenie w tym kontekście ma jednak ustabilizowanie się sytuacji w strefie euro, które jest jednym z podstawowych warunków dla określenia przez rząd polskiej ścieżki integracji i momentu przyjęcia euro _ - ocenia MF.

Badanie zostało przeprowadzone przez Ipsos w maju br. na zlecenie Ministerstwa Finansów na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej, liczącej 1007 respondentów w wieku powyżej 15 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
240 złotych rocznie - tyle ubędzie nam z kieszeni po wprowadzeniu euro Ekonomiści pesymistycznie oceniają nasze szanse na wejście do Eurolandu.
Nowe prognozy. Notowania złotego zależne od... Kurs eurozłotego do końca tygodnia powinien pozostawać w przedziale 4,22-4,27. Notowania polskiej waluty w przyszłym tygodniu będą zależne od danych z gospodarki USA - oceniają dilerzy.
euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)