Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Sankcje wobec Rosji muszą zostać podtrzymane". Zastępca sekretarza stanu USA z wizytą w Warszawie

0
Podziel się:

Sankcje wobec Rosji muszą zostać podtrzymane do czasu pełnego wypełnienia porozumień mińskich - powiedział w czwartek w Warszawie z-ca sekretarza stanu USA Antony Blinken. Jego zdaniem realizacja projektu Nord Stream 2 podważyłaby wysiłki Europy na rzecz dywersyfikacji źródeł energii.

"Sankcje wobec Rosji muszą zostać podtrzymane". Zastępca sekretarza stanu USA z wizytą w Warszawie
(PAP/Marcin Obara)

Blinken wygłosił przemówienie podczas spotkania m.in. z przedstawicielami organizacji pozarządowych i władz państwowych zorganizowanego przez German Marshall Fund.

Zastępca Johna Kerry'ego mówił w Warszawie, że oprócz konieczności większego zaangażowania NATO w Europie, potrzebne jest też wsparcie dla Ukrainy. - Kryzys na Ukrainie został wywołany przez Rosję i musi być zakończony przez Rosję poprzez pełne wypełnienie porozumień mińskich - podkreślił. Blinken powiedział, że do tego momentu sankcje wobec Rosji muszą zostać utrzymane.

- Rosyjska agresja pogwałciła suwerenność i integralność terytorialną demokratycznego kraju i zagroziła wizji Europy wolnej i pokojowej. Każdego dnia konflikt na wschodniej Ukrainie pogarsza się, ludzie, którzy powrócili do swoich domów, znów muszą uciekać, a Krym nadal jest okupowany - mówił. Według niego przemoc osiągnęła najwyższy poziom od ogłoszenia zawieszenia wojny w 2015 r.; Blinken dodał, że w zeszłym miesiącu OBWE odnotowało 30 tys. przypadków naruszenia warunków zawieszenia ognia, w tym 500 z udziałem ciężkiej broni, której użycie wykluczają porozumienia mińskie.

Zastępca sekretarza stanu USA mówił również o bezpieczeństwie energetycznym. Według niego w 2005 i 2009 r. Europa mogła jedynie przyglądać się, jak Rosja przykręciła Ukrainie kurek z gazem; widmo podobnego kryzysu pojawiło się również w 2014 r. Zastępca sekretarza stanu USA podkreślił wagę projektów różnicujących dostawę energii, by żaden kraj nie wykorzystywał surowców jako narzędzia politycznego. Według niego projekty takie jak Nord Stream 2 "mogłyby podważyć wysiłki Europy na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw".

Blinken wiele miejsca poświęcił kryzysowi migracyjnemu. Jak mówił, Europa powinna mówić w tej sprawie jednym głosem, a Polska ze względu na swoją historię i geografię rozumie, czym jest kryzys uchodźczy.

W swoim wystąpieniu Blinken nawiązał także do sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Mówił, że Solidarność podejmując walkę o wolność jednostki zainspirowała wiele podobnych ruchów na świecie.

Zastępca sekretarza stanu USA w czwartek rozmawiał z szefem dyplomacji Witoldem Waszczykowskim oraz prezydenckim ministrem Krzysztofem Szczerskim.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)