Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Siemoniak: Chcemy konkretów ws. NATO, a nie gadania

0
Podziel się:

Wicepremier Tomasz Siemoniak zaapelował do niemieckiej generalicji o
konkretne kroki wzmacniające NATO wobec agresywnej polityki Rosji.

Siemoniak: Chcemy konkretów ws. NATO, a nie gadania
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Wicepremier Tomasz Siemoniak zaapelował w środę do niemieckiej generalicji o konkretne kroki wzmacniające NATO wobec agresywnej polityki Rosji. Szef MON jest gościem honorowym spotkania niemieckiej minister obrony Ursuli von der Leyen z dowódcami Bundeswehry.

_ - Nikt w Polsce nie chce powrotu do zimnej wojny, do konfrontacji z Rosją, ale nic bardziej nie prowokuje jak uległość _ - powiedział Siemoniak, zarzucając Rosji agresywne działania. Zwracając się do gospodarzy spotkania zaznaczył, że najważniejsze są _ konkrety, a nie gadanie _.

Niemiecka minister podziękowała Siemoniakowi za - jak podkreśliła - _ mocne przemówienie _ i zapewniła Polaków, że mogą liczyć na Niemcy.

Jak wskazywał Siemoniak, Polska chce, aby NATO było bardziej obecne w Europie Wschodniej. Podkreślił, że przyjęty na szczycie NATO w Walii program utworzenia _ szpicy _ musi zostać zrealizowany.

Oświadczył, że Polska pragnie _ silnej aktywnej Bundeswehry nieunikającej odpowiedzialności za obronę sojuszników _. Polacy nie uwierzyli w słabość niemieckiej armii - zapewnił, odnosząc się do wcześniejszych ocen mediów, wskazujących na brak sprzętu wojskowego i niezadowalający stan istniejącej broni, przede wszystkim lotnictwa. _ Liczymy na niemieckiego sojusznika _ - zaznaczył Siemoniak.

Szef MON zaprosił von der Leyen na podobną konferencję polskiej kadry dowódczej w marcu w przyszłym roku w Warszawie. Siemoniak jest pierwszym zagranicznym politykiem biorącym udział w organizowanej co dwa lata odprawie kierownictwa niemieckiego MON z kadrą dowódczą. W spotkaniu bierze udział 170 generałów Bundeswehry oraz politycy zajmujący się obronnością.

Po południu Siemoniak i von der Leyen podpiszą list intencyjny o współpracy wojsk lądowych obu państw, umożliwiający m. in. wymianę oficerów oraz wspólne szkolenia. Podobna umowa istnieje już między marynarką obu krajów.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)