Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słowacja w strefie euro

0
Podziel się:

Wykorzystanie zmiany do windowania cen, grozi więzieniem.

Słowacja w strefie euro
(PAP/EPA)

Słowacja żegna korony. Jest pierwszym krajem w naszej części Europy, który ma wspólną walutę.

Słowacja jest od dziś 16. członkiem Eurolandu. Sondaże przeprowadzone na dwa tygodnie przed zmianą waluty pokazały, że 58 procent Słowaków jest pozytywnie nastawionych do euro.

Mimo to nadal obawiają się oni wzrostu cen. By temu zapobiec, uchwalono ustawę przewidującą kary dla nieuczciwych sprzedawców, którzy będą podwyższyć ceny. Karą będzie grzywna lub nawet więzienie. Powołano też komisję monitorującą wzrost cen. Zostanie też opublikowana czarna lista nieuczciwych firm.

1 grudnia ruszyła sprzedaż _ pakietów startowych euro _, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. W plastikowych torebkach znajdowało się po 45 monet o wartości łącznej wartości 16,6 euro, (równowartość 500 słowackich koron). Rozeszły się one już pierwszego dnia, pomimo ograniczeń w sprzedaży.

Kurs wymiany jest już znany od dawna. Został on ustalony przez ministrów finansów UE na początku lipca w stosunku 30,126 korony za jedno euro.

| Kalendarium |
| --- |
| W maju 2008 roku Komisja Europejska uznała, że Słowacja spełniła opisane w traktacie z Maastricht warunki konwergencji. Zgodnie z nimi, by wejść do strefy euro, każde państwo musi m.in. mieć deficyt finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB oraz inflację nie wyższą niż o 1,5 pkt procentowego od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie była ona najniższa. Parlament Europejski przytłaczającą większością głosów poparł wejście Słowacji do strefy euro od 1 stycznia 2009 roku. Choć Słowacja spełniła kryterium inflacyjne, w swojej opinii Europejski Bank Centralny nie krył _ poważnych obaw _ wobec wysokiego tempa inflacji w tym kraju. Mimo to 19 czerwca zebrani na szczycie w Brukseli szefowie państw i rządów UE jednomyślnie zaakceptowali rozszerzenie strefy euro o Słowację. Wyznaczyli też obowiązujący kurs wymiany.Wyznaczenie tak zwanego kursu konwersyjnego było ostatnim etapem procedury, zapewniającej Słowacji wejście do strefy euro. |

Ceny na Słowacji już od końca sierpnia 2008 roku muszą być podawane w dwóch walutach - w koronach i euro. Tak będzie do 16 stycznia tego roku. W sklepach wydawane będą tylko banknoty i monety euro. Do końca 2009 roku korony na euro będzie można swobodnie wymieniać w bankach. W ramach przygotowań do wprowadzenia europejskiej waluty Słowacja zgromadziła już ponad 7 miliardów euro w banknotach i 167 milionów euro w monetach.

Podobnie jak inne państwa strefy euro, Słowacja bije własne monety euro. Nominały 1 i 2 euro mają na rewersie słowacki herbowy podwójny krzyż, monety 10, 20 i 50 centów widok zamku w Bratysławie, a 1,2 i 5 centów tatrzański szczyt Krywań.

| Euro wprowadzono w wyniku przedsięwzięcia integracyjnego w ramach UE - Unii Gospodarczej i Walutowej. Jest obecnie oficjalną walutą 22 państw, z których 16 należy do Unii Europejskiej. Kosowo i Czarnogóra wprowadziły euro jednostronnie. Watykan, San Marino, Monako i Andora mają euro z racji unii walutowych z Włochami, bądź Francją lub Hiszpanią. Wraz z 5,5 mln Słowaków strefa euro liczy prawie 329 milionów ludzi. Pierwsze rozszerzenie strefy euro odbyło się 1 stycznia 2007 roku. Do dwunastki krajów _ starej Unii _ (poza strefą pozostały Wielka Brytania, Szwecja i Dania) dołączyła wówczas Słowenia, jako pierwszy reprezentant nowych krajów członkowskich. Reszta nowych krajów członkowskich - jak wynika z ich mniej lub bardziej konkretnych deklaracji - chce przyjąć wspólną walutę do 2013 roku. |
| --- |

Kiedy Polska przyjmie euro?

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki uważa, że doświadczenia Słowacji związane z przyjmowaniem euro będą dla Polski bardzo ważne. Wiceminister jest odpowiedzialny za przygotowanie Polski do wprowadzenia do strefy euro.

Zdaniem wielu ekspertów spośród państw, które dotąd przyjęły euro Słowacja jest najbardziej zbliżona do Polski. Dotyczy to zwłaszcza historii i gospodarki.
Polska do strefy euro wejdzie najwcześniej w 2012 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)