Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

Stoczniowa specustawa nie podoba się Unii

0
Podziel się:

Komisja ma wątpliwości, czy stocznie nie dostają nielegalnej pomocy od państwa.

Stoczniowa specustawa nie podoba się Unii
(ec.europa.eu)

Komisja Europejska ma zastrzeżenia do niektórych przepisów polskiej specustawy stoczniowej - oświadczył rzecznik KE ds. konkurencji Jonathan Todd.

KE nie jest pewna, czy ta ustawa, która weszła w życie 6 stycznia i reguluje wyprzedaż majątku i zwolnienia w stoczniach w Gdyni i Szczecinie, jest w pełni zgodna z decyzją KE z listopada zeszłego roku. I czy od czasu tej decyzji stocznie nie dostają nowej, nielegalnej pomocy państwa.

_ - Niepokój KE dotyczy niektórych przepisów specjalnej ustawy, zakomunikowanych nam przez polskie władze _. _ Musimy się upewnić, zwłaszcza że nielegalna pomoc państwa przyznana stoczniom w przeszłości jest odbierana i że stoczniom tym nie jest przyznana żadna nowa pomoc _ - sprecyzował Todd. Odmówił podania dalszych szczegółów. Powiedział tylko, że KE jest w kontakcie z polskimi władzami w sprawie poprawnego wdrażania decyzji KE odnośnie Szczecina i Gdyni. - _ Monitorowanie poprawnej implementacji trwa _ - powiedział Todd.

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik przyznał, że pod koniec stycznia oraz na początku lutego wpłynęły do resortu listy KE w sprawie stoczni. Ale jego zdaniem sprzedaż majątku stoczni Gdynia i Szczecin jest realizowana zgodnie z zapisami specustawy stoczniowej oraz oczekiwaniami KE: - _ W naszym przekonaniu specustawa stoczniowa jest realizowana zgodnie z oczekiwaniami Komisji Europejskiej. Nie mam wątpliwości co do tego, że reguły ustalone w tej specustawie są przestrzegane _ - podkreślił wiceminister skarbu. Ocenił, że KE nie miała zastrzeżeń w sprawie stoczni, tylko _ zapytania _.

W listopadzie 2008 Komisja Europejska uznała za nielegalną pomoc finansową, jaką polski rząd udzielił stoczniom w Gdyni i Szczecinie. KE dała polskiemu rządowi czas do czerwca na sprzedaż majątku obu stoczni. Do tego czasu zakłady mają też zwolnić wszystkich pracowników (w Gdyni jest to około 5200 osób, w Szczecinie - niespełna 4 tysiące).

Zwolnienia już się rozpoczęły. Sprzedaż majątku stoczni Szczecin i Gdynia zostanie ogłoszona odpowiednio 9 i 16 marca. Ma się odbyć w otwartym, nieograniczonym przetargu. Zgodnie z wymogami KE, specustawa nie gwarantuje produkcji statków w sprzedanych stoczniach.

Todd zapewnił, że komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes nie zrezygnowała z pomysłu przyjazdu do stoczni w Gdyni, Szczecinie i Gdańsku. Wizyta planowana na początek grudnia ub.r. została w ostatniej chwili odwołana z powodu obowiązków komisarz w Brukseli: - _ Wciąż szukamy odpowiedniej daty. Zamiarem pani komisarz jest złożenie wizyty tak szybko, jak będzie to możliwe _ - zadeklarował rzecznik.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)