Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sześciu chętnych na spółki chemiczne

0
Podziel się:

Oferty na Ciech i zakłady azotowe w Kędzierzynie i Tarnowie są atrakcyjne. Nowy właściciel zdecyduje, czy zostaną na giełdzie.

Sześciu chętnych na spółki chemiczne
(azoty.tarnow.pl)

_ - Oferty na Ciech i zakłady azotowe w Kędzierzynie i Tarnowie są atrakcyjne. Nowy właściciel zdecyduje, czy Ciech i ZAT zostaną na giełdzie - _mówi prezes Nafty Polskiej Marek Karabuła.

na zdjęciu Zakłady Azotowe Tarnów

Nafta Polska, która w imieniu Skarbu Państwa sprzedaje akcje w spółkach Wielkiej Syntezy Chemicznej do końca roku chce podpisać umowy z inwestorami w sprawie sprzedaży akcji spółek z tzw. I grupy chemicznej:

  • Zakłady Azotowe Kędzierzyn
    • Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach
    • Ciech

Wszystkie trzy przedsiębiorstwa tworzą tzw. Wielką Syntezę Chemiczną. Resort skarbu dzięki sprzedaży kontrolowanych przez siebie akcji tych trzech zakładów chemicznych chce doprowadzić do ich konsolidacji.

_ - Będziemy się starać, aby transakcja została zamknięta w tym roku _ - mówi prezes Marek Karabuła. _ - Wpływów z transakcji należy się spodziewać w 2010 roku. _Prezes Nafty zastrzega, że termin dotyczy podpisania umów z inwestorami a nie wpływów ze sprzedaży akcji.

Kto chce kupić polskie zakłady chemiczne:

  • Bain Capital Ltd,
  • Konsorcjum: Cinven Ltd, Kolaja & Partners Sp. z o.o.
  • NQI (National Qatar Industries Company)
  • PCC SE
  • UAB Achema Group
  • I Fundusz Mistral SA

Wiążące oferty mają być złożone w drugiej połowie listopada.

Akcje wszystkich trzech spółek mają być - w wariancie optymalnym - sprzedane jednemu inwestorowi. - _ Na krótkiej liście są też jednak podmioty zainteresowane zakupem tylko jednej firmy _ - przyznaje wiceprezes Nafty Polskiej Wiesław Skwarko. Priorytetem jest uzyskanie z transakcji jak najwyższej ceny.

_ - Złożone oferty cenowe we wstępnych ofertach są atrakcyjne i zawierają premię w przypadku notowanych na giełdzie Ciech i Zakładów Azotowych Tarnów _ - powiedział prezes Karabuła. Zastrzegł, że to, czy spółki te po transakcji pozostaną notowane na GPW będzie zależeć od decyzji inwestorów.

_ - Co najmniej jeden podmiot złożył oferty na wszystkie trzy firmy _ - powiedział tylko Karabuła.

W ubiegłym tygodniu Nafta Polska poinformowała, że otrzymała oferty wstępne na kupno akcji spółek z tej grupy:

  • 36,7 procent *akcji *Ciechu,
    • 52,6 procent akcji Zakładów Azotowych Tarnów,
    • 86,3 procent *akcji *Zakładów Azotowych Kędzierzyn.

W środę prezes Nafty Polskiej Marek Karabuła poinformował, że inwestor, który nabędzie akcji spółek z tzw. pierwszej grupy chemicznej, może w krótkim czasie kupić także Zakłady Azotowe Anwil.

[

Rząd będzie prywatyzował. Nie boi się związków ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;bedzie;prywatyzowal;nie;boi;sie;zwiazkow,41,0,519721.html )
Zaktualizowany _ Plan prywatyzacji na lata 2008-2011 _ zakłada przychody z prywatyzacji w wysokości 36,7 mld zł do końca 2010 roku. Do końca tego roku ma to być 12 miliardów.

Zwiększone przychody są potrzebne ze względu na sytuację budżetową. Do tej pory resort skarbu może pochwalić się wynikiem 3,3 mld złotych od początku roku. To 27,5 proc. rocznego planu.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)