Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umowa między Kazachstanem, Polską i Rosją? Chodzi o transport

1
Podziel się:

- Nie uważam, że Rosja ma specjalną politykę blokowania rozwoju polsko-kazachstańskich relacji gospodarczych. Wręcz przeciwnie, z tego co słyszymy z Rosji, kraj ten chce rozwijać ekonomiczne i polityczne relacje z Zachodem, w tym Polską - powiedział szef MSZ Kazachstanu.

Umowa między Kazachstanem, Polską i Rosją? Chodzi o transport
(Ken and Nyetta/CC BY 2.0/WIkimedia)

Polska, Rosja i Kazachstan potrzebują trójstronnego porozumienia o transporcie i tranzycie. Z taką inicjatywą wystąpił podczas wizyty w Polsce prezydent Nursułtan Nazarbajew. - Będziemy pracować nad tą koncepcją - powiedział szef MSZ Kazachstanu Jerłan Idrisow.

Jak dodał, nie uważa, by Rosja chciała blokować polsko-kazachstańskie relacje gospodarcze.

Nazarbajew odwiedził Warszawę w drugiej połowie sierpnia. Podczas wizyty wraz z prezydentem Andrzejem Dudą otworzyli Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze. W trakcie forum przedstawiciele instytucji obu krajów podpisali kilkanaście porozumień gospodarczych.

- Podczas ostatniej wizyty prezydenci Duda i Nazarbajew zgodzili się co do tego, że nasze relacje, zarówno w kontekście politycznym, jak i ekonomicznym muszą w przyszłości pójść dalej - bilateralnie, ale także w zakresie obecności w przestrzeni eurazjatyckiej. Dlatego prezydent Kazachstanu wystąpił z inicjatywą trójstronnego porozumienia tranzytowego i transportowego między Kazachstanem, Rosją i Polską. Chcemy pracować nad tą ideą, zarówno z naszymi polskimi, jak i rosyjskimi przyjaciółmi - powiedział Idrisow.

- Nie uważam, że Rosja ma specjalną politykę blokowania rozwoju polsko-kazachstańskich relacji gospodarczych. Wręcz przeciwnie, z tego co słyszymy z Rosji, kraj ten chce rozwijać ekonomiczne i polityczne relacje z Zachodem, w tym Polską. Od rosyjskich liderów słyszymy, że Rosja jest otwarta na takie relacje. Dlatego prezydent Kazachstanu zaprosił zarówno polskich, jak i rosyjskich przywódców, by myśleli o tym, co możemy zrobić wspólnie, żeby zwiększyć wymianę handlową i współpracę gospodarczą między nami - powiedział.

Przyznał jednak, że nie sprzyja temu w pełni obecna sytuacja polityczna. - Wiemy, że w centrum tego wszystkiego jest kryzys ukraiński. Mam nadzieję, że będzie wola polityczna, by wprowadzić w życie porozumienie z Mińska - zaznaczył Idrisow.

Minister powiedział, że władze Kazachstanu są bardzo zadowolone z udanej wizyty w Polsce. - Rozmowy polityczne z prezydentem Dudą i innymi przedstawicielami władz okazał się niezwykle owocne. Polska jest jednym z najważniejszych parterów Kazachstanu w Europie Środkowo-Wschodniej, także w całej Europie. Polska również określa Kazachstan jako jednego z najważniejszych partnerów w tej części świata - wskazał.

Powiedział też, że wkrótce przyjedzie do Polski z delegacją, by rozmawiać o takich priorytetowych kwestiach jak rozwój małych i średnich firm oraz współpraca w sektorze rolnictwa. - Polska jest znana z tego, że ma rozwiniętą bazę przemysłową. Będziemy też o tym rozmawiać - zaznaczył. Dodał, że Kazachstan zamierza również zabiegać o intensyfikację kontaktów biznesowych miedzy polskimi i kazachstańskimi firmami.

Wiceminister spraw zagranicznych Kazachstanu Roman Wasilenko również podkreślił, że niezwykle ważnym elementem wizyty w Polsce była zapowiedź Nazarbajewa dotycząca koncepcji trójstronnego porozumienie tranzytowego i transportowego. - Kazachstan chce handlować, Polska również. Rosja jest wielkim krajem, który jest położony między nami. Myślę, że Rosja sama chce zyskiwać na rozwoju handlu, taryfach tranzytowych itd. Oczywiście polityczna sytuacja jest skomplikowana, jednak uważamy, że to szansa. Chcemy pracować zarówno z Polską, jak i Rosją, żeby osiągnąć postęp w tej kwestii - powiedział.

W sierpniu podczas Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego w Warszawie podpisano 14 porozumień gospodarczych. Dotyczyły one m.in. budowy nowej elektrowni gazowej w Kazachstanie, utworzenia przedsiębiorstwa gazyfikacji węgla czy współpracy w zakresie ekspertyz dotyczących produktów leczniczych i wyrobów medycznych.

Polska do Kazachstanu eksportuje głównie produkty przemysłu elektromaszynowego, wyroby przemysłu chemicznego, w tym farmaceutyczne. Kolejne grupy to artykuły rolno-spożywcze i wyroby metalurgiczne. Importuje z Kazachstanu w większości produkty mineralne, np. ropopochodne.

W ostatnich latach wzajemna wymiana handlowa rosła. W 2012 roku obroty między krajami sięgnęły 960 mld dolarów, w 2013 prawie 1,2 mld dolarów, by w 2014 osiągnąć wartość 2,3 mld dolarów. W 2015 roku zanotowano spadek wartości (wymiana wyniosła ok. 1,1 mld dolarów według kazachskich danych, 1,35 mld dolarów według polskich danych), jednak - zdaniem ekspertów - jest to pokłosiem spadających na świecie cen surowców.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Gość
8 lat temu
Takie trójstronne przedsięwzięcie byłoby korzystne dla wszystkich stron a to może przynieść powodzenie w realizacji.