Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o służbie cywilnej. Kto stracił kierowniczy stołek?

0
Podziel się:

Do początku przyszłego tygodnia kancelaria premiera ma uzyskać dane m.in. ile osób pozostało na stanowiskach, ilu zaproponowano nowe warunki pracy, ile osób zostało zwolnionych.

Ustawa o służbie cywilnej. Kto stracił kierowniczy stołek?
(Andrzej Zbraniecki / East News)

W przyszłym tygodniu rząd ma mieć informacje, do jakiej rotacji doszło na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej. W weekend mija 30 dni od wejścia w życie nowelizacji ustawy o SC - po tym terminie wygasną umowy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie.

- Obecnie nie mamy informacji, jak zmieniło się zatrudnienie w służbie cywilnej po wejściu w życie nowej ustawy o służbie cywilnej. Jaka jest rotacja na stanowiskach, będziemy wiedzieć w przyszłym tygodniu. Jesteśmy umówieni, że audyty, informacje zbiorcze zostaną nam wysłane z ministerstw do przyszłego tygodnia - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Do początku przyszłego tygodnia kancelaria premiera ma uzyskać dane m.in. ile osób pozostało na stanowiskach, ilu zaproponowano nowe warunki pracy, ile osób zostało zwolnionych.

- Jeżeli chodzi o zmiany, myślę, że nie będą to duże liczby. Ustawa dotyczy tylko kadry kierowniczej - podkreślił rzecznik rządu.

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej weszła w życie 23 stycznia. Stanowi ona, że stosunki pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej, wygasną po upływie 30 dni od dnia wejścia nowelizacji w życie - jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.

Wyższe stanowiska w służbie cywilnej to: dyrektor generalny urzędu; dyrektor i zastępca dyrektora departamentu lub komórki równorzędnej w KPRM, ministerstwie i urzędzie centralnym; dyrektor i zastępca dyrektora wydziału lub komórki równorzędnej w urzędzie wojewódzkim; wojewódzki lekarz weterynarii i jego zastępca; kierujący komórką organizacyjną i jego zastępca w Biurze Nasiennictwa Leśnego.

Według podawanych ostatnio danych, stanowisk takich jest ok. 1600.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o służbie cywilnej wyższe stanowiska w służbie cywilnej będą teraz obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu, jak poprzednio. Nowela wprowadziła także powołania, a nie konkursy na kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej.

Zgodnie z przepisami szef służby cywilnej podlega bezpośrednio premierowi, a obsługę szefa SC zapewnia Kancelaria Premiera Rady Ministrów, w któej funkcjonuje Departament Służby Cywilnej.

Na mocy nowelizacji ustawy o SC zlikwidowany został wymóg posiadania przez szefa służby cywilnej co najmniej 5-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w administracji rządowej lub co najmniej 7-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w jednostkach sektora finansów publicznych.

Zniesiono też wobec szefa służby cywilnej wymóg, by nie był członkiem partii politycznej w okresie 5 lat poprzedzających objęcie tego stanowiska; ma on nie być członkiem partii politycznej w momencie objęcia stanowiska.

Zlikwidowana została ponadto dotychczasowa Rada Służby Cywilnej, przy premierze powstać ma natomiast Rada Służby Publicznej. Rada ta ma liczyć od 7 do 9 członków, powoływanych przez premiera. Ich kadencja trwać ma 4 lata i mają pełnić swoją funkcję społecznie. Szef rządu ma powoływać przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady. Przewodniczący Rady Służby Publicznej miałby wchodzić w skład Rady Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar na początku lutego zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy. RPO w swym wniosku zakwestionował przede wszystkim usunięcie przepisów gwarantujących dostęp do wyższych stanowisk w SC w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)