Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

1,7 mln Polaków czeka na tę ustawę. Użytkowanie wieczyste zostanie przekształcone we własność

29
Podziel się:

Projekt ustawy dotyczy gruntów m.in. pod budownictwem wielorodzinnym, pod domami jednorodzinnymi, lokalami użytkowymi.

1,7 mln Polaków czeka na tę ustawę. Użytkowanie wieczyste zostanie przekształcone we własność
(WP/money.pl)

Z przekształcenia może skorzystać nawet 1,7 mln użytkowników wieczystych. Projekt ustawy dotyczy gruntów m.in. pod budownictwem wielorodzinnym, pod domami jednorodzinnymi, lokalami użytkowymi, a także pod lokalami usługowymi, które znajdują się w budynkach, gdzie są lokale mieszkalne.

- Projekt ustawy, która spowoduje przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, może wejść w życie z początkiem jesieni tego roku. Dzięki tej ustawie Polacy staną się faktycznymi właścicielami gruntów - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

- Z przekształcenia może skorzystać, w świetle naszych ostatnich wyliczeń, nawet 1,7 mln użytkowników wieczystych - przyznał Kazimierz Smoliński. - Projekt ustawy dotyczy gruntów m.in. pod budownictwem wielorodzinnym, pod domami jednorodzinnymi, lokalami użytkowymi, a także pod lokalami usługowymi, które znajdują się w budynkach, gdzie są lokale mieszkalne" - dodał wiceminister.

Projekt będzie 22 czerwca 2017 r. rozpatrywany przez Stały Komitet Rady Ministrów, a następnie Komisję Prawniczą i przez Radę Ministrów. Po zaakceptowaniu przez rząd trafi do Sejmu.

Zmiana na lepsze?

Wiceminister zwrócił uwagę, że w stosunku do przedstawionego w ubiegłym roku pierwszego projektu, aktualna wersja jest korzystniejsza dla użytkowników wieczystych. Jak wyjaśnił Kazimierz Smoliński, "pierwotnie opracowany projekt, dotyczący przekształcenia udziałów w użytkowaniu wieczystym, był przedłożony Stałemu Komitetowi Rady Ministrów już w listopadzie ubiegłego roku".

- Jednak wobec zalecenia, aby objąć przekształceniem wszystkie grunty zabudowane na cele mieszkaniowe, przeprowadzone zostały dodatkowe uzgodnienia międzyresortowe w celu rozszerzenia przekształcenia również na grunty zabudowane domami jednorodzinnymi - wskazał.

Jak przyznał wiceminister, "w konsekwencji powstał nowy projekt, obejmujący zakresem wszystkie grunty oddane w użytkowanie wieczyste, zabudowane na cele mieszkaniowe, położone na terenie całego kraju, w tym na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Warunkiem jest jedynie zabudowa zaspokajająca potrzeby mieszkaniowe użytkownika wieczystego oraz uregulowany stan prawny gruntu, który pozwala na oddanie tego gruntu w użytkowanie wieczyste".

Powszechna ustawa

- Ustawa będzie miała powszechniejsze zastosowanie - dotyczy gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, ale także gruntów, na których są lokale użytkowe, jako pomieszczenia przynależne do lokali mieszkalnych, na przykład garaże - powiedział wiceszef MIB.

Zobacz także: Ile eksmisji jest rocznie w Polsce?

Jak wyjaśnił, do projektu ustawy wprowadzono przepis przewidujący przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych garażami oraz gruntów, na których urządzono miejsca postojowe. - Jednak samorządy terytorialne, na które oddziaływać będzie projektowana ustawa, opiniując projekt w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, zakwestionowały powyższy przepis - tłumaczył wiceminister.

Problemem - tłumaczył - była tymczasowość lokalizacji wielu garaży, a nawet samowolne urządzanie garaży na terenach nieprzeznaczonych do tego rodzaju inwestycji. - W projekcie pozostała możliwość przekształcenia jedynie garaży przynależnych do lokali mieszkalnych - zaznaczył Kazimierz Smoliński.

Przekształcenie obejmie także dużą część tzw. hal garażowych, zlokalizowanych pod budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi (często w praktyce są one traktowane jako lokale użytkowe). - Jeżeli takiemu lokalowi przysługuje udział w użytkowaniu wieczystym gruntu, na którym posadowiony jest budynek, będzie on podlegał przekształceniu - wyjaśnił wiceminister.

Projekt ustawy obejmuje także lokale usługowe. - Zgodnie z zasadą prawa cywilnego, dotyczącą jednorodnych praw do gruntu, przekształceniem muszą zostać objęte wszystkie udziały, także te związane z lokalami usługowymi - zaznaczył wiceminister.

Smoliński podkreślił: "Od początku chcieliśmy jak najszybszego przekształcenia użytkowania wieczystego we własność". - Musieliśmy jednak wyjaśnić z samorządami ich wątpliwości dotyczące naszych propozycji - dodał.

Jak mówił, obecnie projekt ma pozytywną rekomendację Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i wkrótce zostanie przyjęty przez rząd. - Pierwszym terminem, w którym może wejść w życie, uwzględniając kalendarz posiedzeń Sejmu, jest 1 października 2017 r. - powiedział Smoliński.

Projekt zakłada, że Polacy, którzy są wieczystymi użytkownikami gruntów, staną się z określonym w ustawie dniem ich właścicielami. Za ziemię zapłacą opłatę przekształceniową w wysokości 20 rocznych opłat za użytkowanie wieczyste, która może być rozłożona na 20 lat. Po tym czasie nie będą już musieli wnosić opłat. Zgodnie z projektem będzie można spłacić całość w jednej racie, a wtedy właściciel dostanie od Skarbu Państwa 50 proc. ulgi. Jednak ulga dotyczy jedynie ziemi Skarbu Państwa, gminy za własne grunty będą mogły ją zastosować, ale będzie to leżeć w ich gestii. Ulga nie dotyczy lokali usługowych. Podstawą naliczenia opłat przekształceniowych będzie opłata za użytkowanie wieczyste obowiązująca w dniu 1 stycznia 2017 r. Mariusz Polit.

budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(29)
sondor
7 lat temu
Patrzcie jacy to dobrzy ludzie! na siłę nas uszczęśliwiają, pierw obonamentem, teraz przekształceniami. Oczywiście tylko im zapłać, nie pytają czy ktoś chce być uszczęśliwiony, oni wiedzą od nas lepiej co dla nas dobre. Zadam więc tu jedno pytanie - co z opłatami w przypadku gdy za użytkowanie wieczyste opłatę wniesiono w całości?!!!
alpha
7 lat temu
najpierw 20. krotność opłaty za użytkowanie wieczyste, a po przekształceniu wieczystego we własność dużo wyższy podatek od nieruchomości, bo w końcu własności przybyło. A potem niebotyczny kataster. Radujcie się naiwni.
beret
7 lat temu
Tadzio Rydzyk czeka na taka ustawa . Ode mnie duży plus
Sxs
7 lat temu
Przekształcą by dopi3r.dolić podatek katastralny. Ot i cała prawda
cvq
7 lat temu
Nie napisali o kosztach takiego przekształcenia.20 krotność obecnych podatków za użytkowanie wieczyste.
...
Następna strona