Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W co inwestują pieniądze Polacy? Górą wciąż lokaty, niewielu ryzykuje

0
Podziel się:

Polacy wciąż w większości lokują swoje oszczędności w podstawowe instrumenty bankowe, a więc lokaty i konta oszczędnościowe.

W co inwestują pieniądze Polacy? Górą wciąż lokaty, niewielu ryzykuje
(Fotolia)

Spora część środków trzymana jest także na koncie osobistym, tak zwanym ROR. Z instrumentów rynku kapitałowego korzysta relatywnie niewielki odsetek oszczędzających.

Na samym początku warto zaznaczyć, że Polska wciąż pozostaje krajem o relatywnie niskim stopniu ubankowienia. Zgodnie z badaniami NBP z 2012 roku, niemal 1/4 Polaków nie posiada nawet podstawowego konta osobistego w banku, można więc domniemywać, że wszystkie oszczędności gromadzą w przysłowiowej skarpecie.

Poza wspomnianymi wcześniej podstawowymi instrumentami bankowymi, Polacy niechętnie korzystają z innych form pomnażania nadwyżek środków pieniężnych. Jak wynika z ostatnich danych, publikowanych przez Analizy Online, oszczędności Polaków na koniec marca 2015 roku wyniosły 1,130 bln zł. Z tej kwoty około 619 mld zł było ulokowane w depozytach złotowych bądź walutowych.

Dlaczego Polacy lokują większość swoich środków w najprostszych produktach bankowych? Można to tłumaczyć niskim poziomem wiedzy na temat inwestowania i instrumentów finansowych. Głównym powodem takiego stanu rzeczy może być fakt, że ponad połowy Polaków nie stać na to, aby co miesiąc odłożyć, czy zainwestować część swoich zarobków. Taki wniosek płynie z większości przeprowadzonych badań. To z kolei nie motywuje do poszukiwania wiedzy na temat pomnażania majątku.

Pierwszym skojarzeniem z inwestowaniem jest dla większości zapewne giełda i akcje, a w ostatnim czasie być może również FOREX (rynek walutowy), który nabiera coraz większej popularności. Jednak zaledwie mała garstka Polaków podejmuje inwestycje na rynku kapitałowym, jak wynika z danych publikowanych co pół roku przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Mowa tu o liczbie otwartych rachunków maklerskich. Zgodnie z raportem za I półrocze 2015 roku, liczba otwartych rachunków wyniosła 1,38 mln, podczas gdy jeszcze rok temu było to 1,47 mln. Jeszcze bardziej negatywnie przedstawiają się statystyki pokazujące liczbę aktywnych rachunków, których jest zaledwie 12%, a więc niecałe 200 tys.

Pozostaje pytanie w co inwestuje ta relatywnie mała grupa osób. Odpowiadając na to pytanie można posłużyć się wynikami przeprowadzanego co roku Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI). Nikogo nie powinno dziwić, że najpopularniejsze są akcje. W ubiegłorocznym badaniu niemal 85% ankietowanych zadeklarowało, że posiadało akcje spółek notowanych na GPW w swoim portfelu. Kolejny najczęściej wskazywany instrument posiadało nieco ponad 30% ankietowanych, a były nim... depozyty bankowe – lokaty i gotówka. W czołówce znalazły się jeszcze jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, które posiadała niemal taka sama ilość ankietowanych co depozyty - 29,5%.

Pozostałe instrumenty cieszą się bardzo znikomym zainteresowaniem wśród inwestorów. W instrumenty strukturyzowane inwestowało zaledwie 3,3% ankietowanych, a w surowce i towary 4,3%. Z kolei inwestycje w sztukę, alkohol czy też numizmaty zadeklarowało 5% badanych. Nieco większym zainteresowaniem cieszyły się nieruchomości - 7,9%, a także obligacje - 11,4%.

O autorze

A jak ty inwestujesz? Czy wykorzystujesz rynek kapitałowy do lokowania nadwyżek finansowych? Jeśli tak, to w jakie instrumenty inwestujesz? Daj się zbadać i weź udział w tegorocznym Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów Indywidualnych. Więcej informacji na temat badania znajdziesz na stronie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych pod tym adresem: www.obi.sii.org.pl.

inwestycje
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)