Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wicepremier Piechociński chce polskich inwestycji w Azerbejdżanie

0
Podziel się:

Janusz Piechociński chciałby rozmawiać o statkach do poszukiwań ropy i gazu, wieżach wiertniczych i polskich doświadczeniach w geologii.

Wicepremier Piechociński chce polskich inwestycji w Azerbejdżanie
(Jan Bielecki/East News)

Potrzebę większego zaangażowania polskich firm badawczych i wydobywczych w inwestycje na terenie Azerbejdżanu wyraził wicepremier Janusz Piechociński, który we wtorek rozpoczął wizytę w Baku. Wraz z nim pojechała grupa polskich przedsiębiorców.

Z Azerami - jak wyjaśnił - chciałby rozmawiać o statkach do poszukiwań ropy i gazu, wieżach wiertniczych i polskich doświadczeniach w geologii.

- Spodziewam się intensywnych spotkań na poziomie PGNiG, Gaz Systemu, Geofizyki - powiedział dziennikarzom, odnosząc się do przedstawicieli towarzyszących mu przedsiębiorstw: Gaz System S.A., Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Geofizyki Kraków, Geofizyki Toruń, czy Grupy LOTOS. Wicepremier zabrał ze sobą także firmy działające na polu podwyższania efektywności i oszczędności energetycznej przy wytwarzaniu i przesyle prądu, gdyż - jak tłumaczył - władze w Baku realizują duże projekty modernizacyjne w tym zakresie. Jest też grupa polskich przedsiębiorców z obszaru technologii środowiskowych, w których według niego Polska wypracowała bardzo konkurencyjne rozwiązania i które się cieszą dużym zainteresowaniem.

W czasie spotkań w Baku polska delegacja ma również mówić o współpracy doradczo-technicznej, dotyczącej upowszechniania w Azerbejdżanie wiedzy o europejskim prawie gazowym oraz energetycznym, aby nie tworzyły one barier dla kadr azerbejdżańskich. Piechociński podkreślił, że strona azerska zagwarantowała rozmowy z przedstawicielami władz najwyższego szczebla, odbędzie się wiele dyskusji gospodarczych. We wtorek wicepremier spotyka się z prezydentem kraju Ilhamem Alijewem, a także szefami resortów energetyki i gospodarki - Natigiem Alijewem i Szahinem Mustafajewem. W środę - z ministrem oświaty Michaiłem Dżabbarowem.

Jak powiedział, zamierza złożyć ofertę zwiększenia wymiany naukowo-technicznej i kształcenia studentów azerskich w Polsce. Wskazał, że obecnie w Polsce uczy się ponad stu studentów z Azerbejdżanu, a Warszawie zależy, by mieć większy udział w puli 5 tys. stypendiów zagranicznych, fundowanych przez władze w Baku dla swojej młodzieży.

- W ten sposób chcemy poszerzać liczbę dobrych ambasadorów, którzy znają realia funkcjonowania obu gospodarek - wyjaśnił Piechociński.

Polska uczestniczy też w odbywających się w Baku targach Kaspijska Ropa i Gaz. Są tam polskie stoiska, Piechociński wygłosi na towarzyszącej targom konferencji przemówienie.

Wicepremier przypomniał, że Polska od lat umacnia kontakty z Azerbejdżanem, gdyż jest to bardzo poważny partner, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne. W tym kontekście wymienił gazociąg transanatolijski (TANAP), który Azerbejdżan buduje wraz Turcją, i który po upadku unijnego projektu Nabucco , będzie jedynym nierosyjskim kanałem dostaw gazu ze wschodu do UE.

Wizyta Piechocińskiego w Azerbejdżanie potrwa do środy.

Czytaj więcej w Money.pl
Piechociński z misją na wschodzie To nie tylko źródło surowców dla Polski, ale też szybko rosnący rynek zbytu dla naszych towarów.
Promocja polskiej gospodarki będzie silniejsza Według prognoz resortu gospodarki polski eksport może się w tym roku zwiększyć o kolejne 5,5%.
Gaz z Azerbejdżanu? Jest zgoda krajów UE Przedstawiciele parlamentów trzech krajów z regiony chcą, by gaz był transportowany przez Gruzję, Turcję i państwa bałkańskie do Unii Europejskiej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)