Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Południowy Korytarz Gazowy. Polska, Czechy i Słowacja popierają pomysł

0
Podziel się:

Przedstawiciele parlamentów trzech krajów z regiony chcą, by gaz był transportowany przez Gruzję, Turcję i państwa bałkańskie do Unii Europejskiej.

Południowy Korytarz Gazowy. Polska, Czechy i Słowacja popierają pomysł
(Gaz System S.A.)

Przedstawiciele parlamentów Polski, Słowacji i Czech opowiedzieli się we wtorek w Pradze za sfinalizowaniem budowy Południowego Korytarza Gazowego, którym gaz byłby transportowany z Azerbejdżanu przez Gruzję, Turcję i państwa bałkańskie do Unii Europejskiej.

Jak pisze agencja CTK, Południowy Korytarz Gazowy, obejmujący już istniejące i przyszłe rury, zmniejszyłby zależność energetyczną od Rosji. Mógłby zastąpić projekty, do realizacji których nie doszło - Nabucco i rosyjski South Stream.

Uczestnicy praskiego spotkania byli zgodni, że decyzje w sprawie tego, z których źródeł energii będzie korzystał dany kraj, powinny pozostać na szczeblu narodowym. - To nie jest kwestia do ogólnoeuropejskiego uregulowania - powiedział czeski deputowany Vaclav Hampl.

Polski senator Edmund Wittbrodt wskazał na potrzebę budowy konektorów między rurociągami, umożliwiających rewers gazu i ropy między państwami UE i ewentualnie na Ukrainę.

Dokładna trasa przesyłu gazu nie jest jeszcze znana, ale, jak wskazuje Ośrodek Studiów Wschodnich, jej cześć może wyglądać tak, jak na poniższej mapie (niebieska linia).

Agencja CTK odnotowuje, że w praskim spotkaniu nie uczestniczyli przedstawiciele czwartego kraju Grupy Wyszehradzkiej - Węgier - ponieważ trwa obecnie sesja węgierskiego parlamentu. W rozmowach wziął natomiast udział przedstawiciel Gruzji.

Czytaj więcej w Money.pl
Boją się, że będą następnym celem Rosji _ Rosja pokazała na Ukrainie, że nie respektuje żadnych zasad i granice państw utworzonych po rozpadzie ZSRR z perspektywy Moskwy nie są niezmienne _.
Bruksela już ma alternatywę dla gazu z Rosji? Południowy Korytarz Gazowy ma być alternatywą dla dostaw surowca z Rosji. Gaz będzie pochodził ze złoża Szah Deniz, największego pola gazu ziemnego w Azerbejdżanie.
Chcą zablokować budowę South Streamu Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk, przedstawiając projekt zmian prawnych, które pozwolą na zaangażowanie inwestorów z UE i USA w modernizację ukraińskiej sieci przesyłu gazu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)