Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Władimir Putin oskarża Zachód o destabilizację Rosji

0
Podziel się:

Zdaniem gospodarza Kremla, zachodnie służby specjalne wykorzystują do tego rosyjskie organizacje pozarządowe.

Władimir Putin oskarża Zachód o destabilizację Rosji
(PAP/EPA)

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zarzucił w czwartek zachodnim służbom specjalnym wykorzystywanie rosyjskich organizacji pozarządowych (NGO) do dyskredytowania władz i destabilizowania sytuacji w Rosji.

Putin oświadczył też, że NATO rozwija siły szybkiego reagowania i rozbudowuje swoją infrastrukturę w pobliżu granic z Federacją Rosyjską. Poinformował również, że w 2014 roku rosyjski kontrwywiad położył kres działalności 52 kadrowych funkcjonariuszy i 290 agentów obcych służb specjalnych.

Prezydent Rosji mówił o tym podczas dorocznego rozszerzonego kolegium Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
, które w tym dniu odbyło się w jej siedzibie na Placu Łubiańskim w Moskwie.

Według Putina zachodnie służby specjalne planują już akcje na okres zbliżających się kampanii wyborczych 2016-2018. W 2016 roku w FR powinny się odbyć wybory parlamentarne, a w 2018 - prezydenckie.

Prezydent zapowiedział, że władze będą nadal kontrolować organizacje pozarządowe pod kątem zagranicznego finansowania, a także weryfikować ich cele statutowe z praktyczną działalnością.

- Jesteśmy gotowi do dialogu z opozycją, będziemy podtrzymywać partnerskie stosunki ze społeczeństwem obywatelskim, zawsze uważnie słuchamy tych, którzy rzeczowo krytykują te czy inne działania władz lub ich brak. Jednak nie ma sensu podejmowania dyskusji z tymi, którzy pracują na zlecenie z zewnątrz, w interesach nie swojego, lecz obcego kraju - oznajmił.

W styczniu 2015 roku rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oskarżył już kraje zachodnie o dążenie do odsunięcia Putina od władzy wykorzystując w tym celu konflikt na Ukrainie.

Prezydent poinformował, że w 2014 roku rosyjski kontrwywiad położył kres działalności 52 kadrowych funkcjonariuszy i 290 agentów obcych służb specjalnych. Putin nie ujawnił szczegółów. Podkreślił jedynie konieczność doskonalenia systemu ochrony informacji stanowiących tajemnicę państwową, a także niedopuszczania do przecieków dotyczących rozwoju armii, planów mobilizacyjnych oraz technologii przemysłowych i obronnych Rosji.

Putin oświadczył, że zagraniczni partnerzy Rosji wykorzystują wszystkie metody do jej powstrzymywania - od izolacji politycznej i presji ekonomicznej po wojny informacyjne i narzędzia służb specjalnych.

Zauważył też, że NATO rozwija siły szybkiego reagowania i rozbudowuje swoją infrastrukturę w pobliżu granic z FR. - Widoczne są próby naruszenia parytetu jądrowego, forsowana jest budowa elementów tarczy antyrakietowej w Europie oraz regionie Azji i Oceanu Spokojnego - powiedział zaznaczając, że "jednostronne wyjście USA z traktatu o ograniczeniu systemów przeciwrakietowych (ABM) podważyło fundamenty współczesnego systemu bezpieczeństwa międzynarodowego".

Gospodarz Kremla oznajmił, że Rosja będzie adekwatnie odpowiadać na wszystkie zewnętrzne i wewnętrzne zagrożenia dla swojego bezpieczeństwa międzynarodowego. - Jest absolutnie jasne, że zastraszyć lub wywrzeć presję na nasz kraj w przeszłości nikomu się nie udawało i nie uda się w przyszłości - powiedział.

Putin skonstatował, że obecna sytuacja nie będzie trwać wiecznie. - Sytuacja będzie się zmieniać. Wierzę, że na lepsze. Na lepsze może się jednak zmienić tylko wtedy, jeśli Rosja będzie silniejsza - wskazał.

Prezydent zwrócił uwagę, że mieszkańcy Federacji Rosyjskiej walczący w różnych punktach zapalnych, w tym w szeregach ekstremistycznego Państwa Islamskiego, mogą być wykorzystani przeciwko Rosji i jej sąsiadom. - Należy zamknąć im kanały wjazdu i wyjazdu z kraju. Nie powinni także przenikać do nowych podmiotów FR - na Krym i do Sewastopola - zaznaczył.

Putin również zażądał od FSB aktywniejszego przeciwdziałania nielegalnym machinacjom na rynku kapitałowym i walutowym. - Należy aktywniej przeciwdziałać próbom nielegalnych machinacji na rynku kapitałowym i walutowym, które prowadzą do skoków kursowych i trzęsą systemem finansowym kraju - oświadczył.

Gospodarz Kremla także przypomniał FSB o konieczności obrony interesów rosyjskich firm za granicą. Podkreślił, że "dalece nie wszyscy konkurenci rosyjskiego biznesu gotowi są pracować uczciwie".

Putin regularnie bierze udział w kolegiach struktur siłowych, nad którymi osobiście sprawuje nadzór. 4 marca uczestniczył już w rozszerzonym kolegium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a w miniony wtorek wziął udział w takim dorocznym posiedzeniu w Prokuraturze Generalnej FR.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)