Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zabójstwo Niemcowa. Nie będzie demonstracji. Zamiast niej spotkanie w miejscu mordestwa

0
Podziel się:

W nocy niedaleko Kremla zastrzelono Borysa Niemcowa, jednego z najbardziej znanych przeciwników Władimira Putina.

Zabójstwo Niemcowa. Nie będzie demonstracji. Zamiast niej spotkanie w miejscu mordestwa
(CC-BY-SA-3.0)

Borys Niemcow był jednym z najbardziej znanych krytyków rządów Władimira Putina. Do jego zabójstwa doszło około godz. 21.40 czasu polskiego na Dużym Moście Moskworeckim, przylegającym do Wasiliewskiego Spusku, będącego przedłużeniem Placu Czerwonego. Rzecznik Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin poinformował, że do Niemcowa oddano co najmniej siedem strzałów z przejeżdżającego samochodu.

Z kolei służba prasowa MSW poinformowała, że na miejscu zbrodni znaleziono sześć łusek. Polityk został trafiony czterema pociskami. Strzelano do niego w plecy. Niemcow zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Sprawców nie schwytano.

Opozycjonista, w trakcie gdy do niego strzelano, był w towarzystwie swojej znajomej, prawdopodobnie mieszkanki Kijowa. 23-latka nie ucierpiała. Kobieta jest przesłuchiwana przez policję.

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow przekazał, że Władimir Putin został niezwłocznie poinformowany o zabójstwie Niemcowa. _ Putin ocenił, że to brutalne morderstwo ma wszystkie cechy zabójstwa na zlecenie i ma wyjątkowo prowokacyjny charakter _.

Pieskow podał, że _ prezydent polecił szefom Komitetu Śledczego, MSW i Federalnej Służby Bezpieczeństwa utworzenie wspólnej grupy śledczej i objęcie osobistego nadzoru nad dochodzeniem _.

Niemcow był jednym z bardziej znanych rosyjskich polityków. W latach 90. był bliskim współpracownikiem Borysa Jelcyna. Na przełomie lat 1997/1998 pełnił funkcję wicepremiera. Ostatnio był deputowanym parlamentu Obwodu Jarosławskiego z ramienia Republikańskiej Partii Rosji - Partii Narodowej Wolności.
Polityk od początku ostro krytykował Putina, był liderem demokratycznej opozycji w Rosji. Stał na czele kilku ugrupowań opowiadających się za rozwojem wolnego rynku i demokracji w Rosji. To m.in. on organizował marsze niezgody po wygranych przez Putina i kontrolowaną przez niego Jedną Rosję wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

Niemcow krytykował zwłaszcza z zaangażowanie Rosji w konflikcie na Ukrainie, określając je jako rosyjską agresję. - _ _ Zimna wojna jest nową rzeczywistością, na którą Rosja będzie skazana, dopóki Putin będzie u władzy _ - mówił Niemcow, komentując ostatnie wydarzenia na Ukrainie. W niedawnej rozmowie z Wirtualną Polską polityk ocenił, że _ gospodarz Kremla coraz bardziej odrywa się od rzeczywistości, co wróży źle nie tylko Rosji, ale i krajom zachodnim . W marcu 2011 roku Niemcow wydał raport _ Putin. Korupcja _, _w którym zarzucił Putinowi, że pod jego rządami korupcja w Rosji przestała być problemem, a stała się systemem. Polityk ocenił w nim, że takiego złodziejstwa i łapówkarstwa, jak przy Putinie, Rosja nie znała w całej swojej historii. Według Niemcowa, obrót korupcyjny w Rosji osiągnął 300 mld dolarów rocznie, co wówczas stanowiło 25 proc. jej produktu krajowego brutto (PKB) . _

Władze Moskwy poinformowały, że zgodnie z przepisami nie ma możliwości zmiany miejsca zgromadzenia. Marsz opozycji miał się odbyć na obrzeżach stolicy - w dzielnicy Marino. Jak pisze agencja Interfax, opozycjoniści liczą na przychylną decyzję władz Moskwy i jeszcze dziś chcą z nimi rozmawiać w tej sprawie.

Borys Niemcow jeszcze kilka godzin przed śmiercią udzielił wywiadu radiu Echo Moskwy, w którym wzywał Rosjan do udziału w planowanej na niedzielę demonstracji pod nazwą Marsz Antykryzysowy Wiosna. Uczestnicy mieli się domagać między innymi wyjścia rosyjskich wojsk z Ukrainy, uczciwych wyborów, zniesienia cenzury i zaprzestania rządowej propagandy.

Niemcow był jednym z organizatorów marszu - obok m.in. blogera Aleksieja Nawalnego i byłego premiera Michaiła Kasjanowa. Pod informacją do władz Moskwy o organizacji demonstracji podpisał się także przebywający w Szwajcarii Michaił Chodorkowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Włoch chce spotkania z Putinem _ Putin ponosi odpowiedzialność za naruszenie integralności Ukrainy. Ja staram się przekazać taki oto komunikat: jeśli Rosja powróci do stołu wspólnoty międzynarodowej, wszyscy będziemy spokojniejsi _.
Co zyskają, a czym ryzykują Węgrzy, bratając się z Putinem? Tylko Niemcy, od których pochodzi 25 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych Węgier mogliby wpłynąć na politykę Orbana.
Mińsk to kolejne zwycięstwo Putina Porozumienie z Mińska nie powstrzymuje ambicji Moskwy, by utworzyć marionetkowe państwo na Ukrainie.

_ _

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)