Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakończone kontraktowanie świadczeń zdrowotnych

0
Podziel się:

Niemal w całym kraju oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia zawarły już z placówkami opieki zdrowotnej kontrakty na świadczenia usług zdrowotnych w 2007 r.

Niemal w całym kraju oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia zawarły już z placówkami opieki zdrowotnej kontrakty na świadczenia usług zdrowotnych w 2007 r.

Na ten cel w tym roku przeznaczono niecałe 40 mld zł. Prawie w każdym szpitalu budżet na świadczenia jest wyższy niż w ubiegłym roku, ale są w nim także zawarte środki na podwyżki dla pracowników.

Proces kontraktowania zakończono już m.in. na Śląsku, w Lubuskiem, Pomorskiem, na Dolnym Śląsku. W pozostałych oddziałach trwają ostatnie rozmowy, do zawarcia pozostały kontrakty dla pojedynczych oddziałów. W niektórych placówkach, gdzie na razie nie było szans na porozumienie, problem rozwiązano doraźne - aneksując umowy z 2006 r. na kilka miesięcy.

Tak się stało w niektórych Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, rehabilitacji leczniczej i stomatologii w Małopolsce, gdzie unieważniono postępowania konkursowe na finansowanie świadczeń zdrowotnych. "W większości wynikało to z tego, że oddziały te nie spełniają sztywnych kryteriów jakościowych narzuconych przez centralę NFZ. Drugie postępowanie pozwoli te kryteria poluzować" - powiedziała PAP dyrektor małopolskiego oddziału NFZ Maria Janusz.

Małopolski oddział NFZ zawarł dotąd 94 proc. zaplanowanych kontraktów ze szpitalami. Jak wyjaśniła Janusz, z końcem zeszłego roku w woj. małopolskim wygasła większość trzyletnich kontraktów, co spowodowało konieczność rozpisania konkursów dla wszystkich specjalności w całym województwie. Do zawarcia było około 5,2 tysiąca umów.

W całości zakończono postępowania w takich działach jak: opieka długoterminowa, świadczenia odrębnie kontraktowane, profilaktyczne programy zdrowotne, lecznictwo uzdrowiskowe, pomoc doraźna i transport sanitarny, psychiatria i uzależnienia oraz wśród tzw. świadczeniodawców mundurowych we wszystkich rodzajach świadczeń.

Budżet oddziału na 2007 rok wynosi 3,339 mld zł, czyli o 16,5 proc. więcej niż rok temu. Ponieważ jednak we wzroście tym zawarta jest podwyżka płac personelu medycznego wynikająca z ustawy, realnie kwota na świadczenia zdrowotne wzrośnie jedynie o 2,74 proc.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)