Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ryzyko zaostrzenia polityki monetarnej zagraża indeksom giełdowym

0
Podziel się:

Para EURUSD po większych perturbacjach w dniu wczorajszym powróciła powyżej poziomu 1.12.

Ryzyko zaostrzenia polityki monetarnej zagraża indeksom giełdowym

We wtorek amerykańska waluta zyskała po lepszych od oczekiwań wskaźnikach koniunktury za wrzesień. Notowania EURUSD zawróciły jednak po przeciekach jakoby EBC wraz z wydłużeniem programu skupu aktywów poza marzec 2017 planował równoczesne jego stopniowe wygaszenie redukując go o 10 mld euro miesięcznie, podobnie jak zresztą robił to FED. Mamy zatem do czynienia z możliwością zaostrzenia polityki monetarnej po obu stronach Atlantyku. Jeśli po ogłoszeniu wyników brytyjskiego referendum indeksy akcyjne rosły w związku z nadziejami na luźną politykę, to zbliżająca się perspektywa jej zaostrzenia może spowodować cofnięcie na giełdach.

Na rynku walutowym dolar nowozelandzki traci drugi dzień z rzędu po słabych wynikach aukcji mleka. Funt natomiast pogłębia historyczne minima i jest najtańszy od 31 lat. O 10:30 zostaną opublikowane dane PMI dla brytyjskiego sektora usługowego. Wrześniowe dane z przemysłu zaskoczyły bardzo pozytywnie. W przypadku dzisiejszego odczytu oczekiwany jest spadek wskaźnika do 52.0 pkt. z 52.9 pkt. przed miesiącem. Lira turecka z kolei jest najtańsza od czasu nieudanego puczu w Turcji, co jest związane z wzrostem szans na poluzowanie polityki pieniężnej, ale i kontrowersyjną polityką prowadzoną przez prezydenta Erdogana.

Umocnienie amerykańskiej waluty i wzrost szans na zaostrzenie polityki pieniężnej w USA oraz potencjalne ograniczenie programu luzowania ilościowego w strefie euro odpowiada również za silną przeceną na rynku złota, którego ceny przebiły wsparcie z ostatnich miesięcy na poziomie 1300 USD za uncję i spadły do 1270 USD. Na rynku surowcowym poza silnymi ruchami na złocie, uwagę zwracają wysokie notowania ropy naftowej, która po danych o zapasach API otrzymała dodatkowy pozytywny impuls. Zgodnie z mini zapasy ropy w USA skurczyły się w poprzednim tygodniu aż o 7.6 mln baryłek wobec oczekiwanego niewielkiego wzrostu. Spadek zapasów zapewne związany był z szalejącym u wybrzeży Stanów Zjednoczonych huraganem Matthews. Jeśli w dzisiejszych oficjalnych danych amerykańskiego Departamentu Energii zobaczymy potwierdzenie spadku zapasów, wówczas notowania ropy naftowej w przypadku odmiany WTI mogłyby podążyć w kierunku 50 USD za baryłkę. Zbliżamy się już jednak do ,,szklanego sufitu", którego trwałe przebicie będzie dość
trudne.

Dzisiejsze posiedzenie RPP i decyzja ws. wysokości stóp procentowych nie powinny mieć jakiegokolwiek wpływu na notowania złotego, który znajduje się w tym momencie tylko pod wpływem czynników globalnych. Na konferencji po wrześniowym posiedzeniu pojawiły się spekulacje, co do możliwego terminu zacieśnienia polityki monetarnej w Polsce i data końcówki 2017 roku. Utrzymanie konferencji w dotychczasowym tonie i podkreślanie bardzo dobrej kondycji polskiej gospodarki oraz kontynuowanie dyskusji na temat potencjalnej podwyżki stóp byłoby czynnikiem oddziałującym w kierunku umocnienia złotego w średnim terminie. Patrząc jednak z perspektywy ostatnich kilku miesięcy, złoty pozostaje relatywnie mocy i ryzyka rysują się dla niego niekorzystnie.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)