Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spadek produkcji przemysłowej w Szwecji

0
Podziel się:

Wczorajszy wzrost kursu pary EURSEK był wynikiem słabych danych dotyczących produkcji przemysłowej w Szwecji.

Spadek produkcji przemysłowej w Szwecji

W miesiącu lutym produkcja skurczyła się o -0.1% m/m w stosunku do konsensusu 0.1% m/m. Jednak osłabieniem dla korony okazała się rewizja za luty, która z 1% spadła do -1.3%. Również dane dotyczące produkcji w ujęciu rocznym okazały się rozczarowujące, spadła ona do -3.9% r/r, a oczekiwania rynkowe zakładały spadek jedynie o -1.5% r/r. W lutym spadły również zamówienia w przemyśle o -3.1% r/r w stosunku do wzrostu o 8.9% r/r w styczniu, a w ujęciu miesięcznym spadek osiągnął -4.0%.

Mimo stosunkowo słabych odczytów, nie powinno to wpłynąć na przyszło miesięczną decyzję Riksbanku - rynek i tak oczekuje dalszego luzowania polityki przez Bank. Polityka monetarna wciąż będzie skierowana na obronę korony przed aprecjacją, głównie w stosunku do euro.

Obecnie osłabienie waluty powinno mieć korzystny wpływ na inflację w Szwecji po przez zwiększenie presji na inflację w cenach importu. Dla niedużej gospodarki, osłabienie waluty jest najlepszym sposobem do osiągnięcia wyznaczonego celu inflacyjnego. Najbliższe dane o inflacji CPI poznamy 14 kwietnia przez co Bank będzie miał nieco czasu na ocenę skutków po swojej wcześniejszej decyzji o zwiększeniu programu QE z 10 mld SEK do 40 mld SEK miesięcznie oraz obniżeniu stopy procentowej o kolejne 15 pkt bazowych z poziomu -0.10% do -0.25% (co miało miejsce w dniu 18 marca).
Bank dostrzega, że inflacja osiągnęła obecnie dna i znlazła się ona obecnie na wzrostowej ścieżce lecz aprecjacja SEK w stosunku do euro może zdecydowanie wpłynąć na naruszenie tego trendu. Aby inflacja utrzymywała się na wzrostowym torze, kurs EURSEK powinien znajdować się w przedziale nie niższym niż 9.30-9.40. Ryzykiem dla Riksbanku jest możliwość załagodzenia polityki monetarnej przez EBC ze względu na zbyt powolny wzrost inflacji i wzrost gospodarczy.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)