Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Split payment. Uwaga na rodzaj rachunku

13
Podziel się:

Ministerstwo Finansów przypomina, że przelew w podzielonej płatności nie jest możliwy na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że rodzaj rachunku ma znaczenie przez split payment.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że rodzaj rachunku ma znaczenie przez split payment. (Shutterstock/bleakstar)

W specjalnym komunikacie na temat mechanizmu podzielnej płatności resort podkreśla, że zapłata w podwójnej płatności może być zrealizowana tylko na rachunek rozliczeniowy kontrahenta lub imienny w SKOK. Rachunek taki musi być otwarty w związku z działalnością gospodarczą.

„Tylko do takich rachunków bank/SKOK prowadzi rachunek VAT, czyli rachunek przeznaczony dla rozliczeń w mechanizmie podzielnej płatności” – czytamy w komunikacie.

Co to oznacza? Jeśli nabywca towaru lub usługi dokona przelewu typu split payement na rachunek wskazany przez kontrahenta, a ten będzie kontem typu ROR, to wtedy taki przelew zostanie odrzucony.

Zobacz także: Split payment. Zysk dla budżetu, ogromne koszty dla firm

Mechanizm split payment obowiązuje od początku tego miesiąca. wprowadza sposób płatności za usługi i towary polegający na wpłacie kwoty netto na rachunek rozliczeniowy dostawcy, a kwoty VAT na specjalny, oddzielny rachunek VAT. Zadaniem banków i SKOK-ów jest przydzielenie każdemu przedsiębiorcy bezpłatnego rachunku VAT przed wejściem ustawy w życie, a także automatyczne dzielenie płatności, gdy nabywca płaci za oferowaną przez przedsiębiorcę usługę lub towar metodą split payment. Split payment dotyczy wyłącznie transakcji dokonywanych przelewem w złotówkach.

Środki zgromadzone na rachunku VATprzedsiębiorcy wykorzystywane są do rozliczeń z urzędem skarbowym oraz do zapłaty podatku VAT w ramach transakcji z kontrahentami. W celu uwolnienia środków zebranych na rachunku VAT przedsiębiorca może wystosować wniosek do organu podatkowego, który zostanie rozpatrzony w ciągu 60 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
aX
6 lat temu
Zapłacę konserwami z wirusem jurgiela może wyzdychają te pasożyty
M648
6 lat temu
Czyli płatność kartą nie wchodzi w rachubę. Bo już chciałem wynająć terminal.
niko
6 lat temu
następne firemki pójdą pod młotek bo kto wytrzyma te nowości???
nnn
6 lat temu
Ktoś usilnie chce zniszczyć polskie Firmy, pytanie dlaczego?
Mirek
6 lat temu
Czemu nie zrobić możliwości kupowania pomiędzy firmami w kwotach netto? Temat rozwiązany, prosty, nie do obejscia