Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Akcje Bayera poleciały w dół. Sąd każe zapłacić wysokie odszkodowanie

16
Podziel się:

Sama kara nie jest tak wielkim problemem, jak możliwe dalsze konsekwencje. Wyrok otwiera drogę do rozpoznania przeciwko Monsanto i Bayerowi kolejnych blisko 5 tys. podobnych postępowań.

Roundup stosowany jest do zwalczania chwastów. Może być też szkodliwy dla ludzi.
Roundup stosowany jest do zwalczania chwastów. Może być też szkodliwy dla ludzi. (AFP PHOTO / PHILIPPE HUGUEN)

Antybohaterem poniedziałkowej sesji na niemieckiej giełdzie jest Bayer. Jego akcje zanurkowały po tym, jak należąca do niego firma Monsanto przegrała przed sądem. Ma zapłacić prawie 290 mln dolarów, a na tym może się nie skończyć.

Niemiecki gigant chemiczny i farmaceutyczny Bayer AG otrzymał silny cios. Wycena rynkowa firmy z dnia na dzień spadła o blisko 10 proc., co przekłada się na około 9 mld euro straty. Wszystko przez należącą do Bayera firmę Monsanto, która będzie musiała zapłacić 289 mln dolarów odszkodowania - donosi agencja Reuters.

Chodzi o wyrok amerykańskiego sądu, który ukarał Monsanto za brak ostrzeżeń, że jeden z jego produktów do zwalczania chwastów marki Roundup może być rakotwórczy.

Sama kara nie jest tak wielkim problemem, jak możliwe dalsze konsekwencje. Wyrok otwiera drogę do rozpoznania przeciwko Monsanto i Bayerowi kolejnych blisko 5 tys. podobnych postępowań.

Zobacz także: Ten rak w Polsce zabija 90 proc. chorych

Przedstawiciele Monsanto już zapowiedzieli odwołanie się od wyroku. Twierdzą, że badania naukowców potwierdzają, że środek stosowany w ich produktach - glifosat, wokół którego są największe kontrowersje, jest całkowicie bezpieczny.

Słowa Monsanto to jedno. Z drugiej strony są przykłady ludzi, którzy twierdzą, że przez glifosat są obecnie śmiertelnie chorzy. Zasądzone prawie 290 mln dolarów ma otrzymać Dewayne Johnson, szkolny ogrodnik, który w latach 2012-2015 stosował Roundup Pro i Ranger Pro. Teraz cierpi na chłoniaka nieziarniczego.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2015 roku sklasyfikowała glifosat jak potencjalnie rakotwórczy środek. Jednak dwa lata później zupełnie inne wnioski wyciągnęła podobna, amerykańska agencja.

Niektóre kraje na własną rękę wprowadzają przepisy ograniczające sprzedaż produktów chemicznych z glifosatem. Stopniowo wycofywać mają je m.in. Niemcy i Francuzi.

Monsanto jest zupełnie nowym nabytkiem grupy Bayer. W tym roku amerykańska firma znana z produkcji chemii dla rolnictwa została przejęta przez Niemców za 63 mld dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
bod
5 lata temu
chyba Niemcy kupili gorący kartofel
miki
5 lata temu
Monsanto, Bayer, Syngenta i inne cały czas mordują nic nieświadomych ludzi, którzy nie wiedzą dlaczego chorują a sami wszyscy dają im władzę kupując ich produkty. Bojkot to najlepsza forma walki z tak wpływowymi firmami. Dostali oni władzę od maluczkich. Drobne codzienne wybory a stracą władzę. Przykład? kupować w osiedlowych sklepach i przedewszystkim lokalnie prosto od rolnika. Chemia gospodarcza biodegradowalna. Włączcie myślenie, myślcie samodzielnie. Od kogo kupujecie temu dajecie władzę.
Majkel
6 lat temu
A u nas glifosat i pochodne
Polak
6 lat temu
Najlepsza wiadomość od dłuższego czasu 😉
Polak
6 lat temu
I tak sobie myślę jak by to się odbyło w naszym cebulowym kraju gdzie bezkarny sędzie i prokurator gotowi na dorobienie się wzięli by się za taką sprawę . Gigant chemiczny czyli jest komu dać i sędzia z prokuratorem + całą masa chemików (czyt. jest komu wsiąść) po otrzymaniu lukratywnych kontraktów stwierdza, że to zupełnie bezpieczne substancja. No uniewinnienie na 100 procent. Dalego Polska to chory kraj bo Polski urząd nie dba o Polaka tylko o biznes tego kto da więcej. Daleko nam do cywilizacji bo w najważniejszych instytucjach myśli sie o własnym zysku i mamy totalną bezkarność urzędniczą.