Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Adidas i Nike proszą UE o wsparcie Wietnamu

0
Podziel się:

Bruksela zapowiada koniec preferencji dla wietnamskiego przemysłu obuwniczego.

Adidas i Nike proszą UE o wsparcie Wietnamu
(PAP/EPA)

Czołowi producenci obuwia sportowego, w tym Adidas i Nike, wezwali Unię Europejską, by nie wyłączała wietnamskiego przemysłu obuwniczego z programu wspierającego eksport państw rozwijających się na unijny rynek.

UE zamierza pozbawić wietnamski sektor obuwniczy - stanowiący jedną z najważniejszych eksportowych gałęzi tamtejszej gospodarki - uprawnień, które wynikają z Uogólnionego Systemu Preferencji (Generalised System of Preferences - GSP). Zdaniem Brukseli branża ta jest już w Wietnamie dostatecznie konkurencyjna wobec zagranicznych rywali.

- _ Odebranie preferencji GSP dla obuwia byłoby ciosem dla jednej z kluczowych gałęzi przemysłu wietnamskiego i podkopałoby pozycję kraju jako konkurencyjnego źródła dostaw _ - napisał w oświadczeniu prezes Federacji Europejskiego Przemysłu Artykułów Sportowych (FESI) Horst Widmann. Jest on również wiceprezesem firmy Puma.

Postulowana zmiana oznaczałaby podwyższenie unijnych taryf celnych na wietnamskie buty. Stanowiłoby to dodatkowe utrudnienie handlowe po nałożeniu w 2006 roku przez Brukselę ceł antydumpingowych na sprowadzane z Wietnamu i Chin obuwie skórzane.

Zdaniem FESI propozycja Komisji Europejskiej opiera się na _ zasadniczo błędnym rozumowaniu _, iż spadek wietnamskiego eksportu butów do UE dowodzi zmniejszenia roli sektora obuwniczego w gospodarce kraju. Tymczasem spadek dostaw jest efektem wprowadzenia ceł antydumpingowych.

- _ UE karze Wietnam podwójnie. Jest to absurdalne i jawnie nieodpowiedzialne, biorąc pod uwagę trudną sytuację kraju _ - zaznaczył Widmann.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej powiedział agencji Reuters, iż decyzję podjęto w następstwie rozszerzenia asortymentu towarów, jakie Wietnam eksportuje do UE. - _ Witamy z uznaniem fakt, iż Wietnam zdywersyfikował swój eksport do UE. To historia sukcesu i to właśnie dlatego Wietnam zostanie wyłączony z GSP w sektorze obuwniczym, korzystając nadal z GSP w innych dziedzinach _ - powiedział zastrzegający sobie anonimowość rozmówca Reutera.

Niektóre kraje UE pod przewodem Włoch od dawna domagają się od Brukseli zwiększonej ochrony ich własnego przemysłu obuwniczego. Państwa te uczestniczyły również w kampanii, która zaowocowała nałożeniem ceł antydumpingowych w 2006 roku.

wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)