Notowania

usa
24.11.2010 07:36

Amerykanie wysyłają do Korei lotniskowiec

USS George Washington płynie na manewry. USA: Planowaliśmy je wcześniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mate Airman Joan Kretschmer/navsource.org)

Stany Zjednoczone zdecydowały, że *lotniskowiec USS _ George Washington _* weźmie udział w manewrach u wybrzeży Korei Południowej.

Na pokładzie okrętu znajduje się 75 samolotów bojowych i ponad 6 tys. członków załogi. Wraz z południowokoreańską marynarką wojenną Amerykanie będą ćwiczyć obronę przeciwlotniczą i gotowość do odparcia ataku na wodzie.

fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/zniszczenia;na;ostrzelanej;wyspie;w;korei;poludniowej,galeria,4573,0.html)Amerykańskie wojska stacjonujące w Korei Płd. poinformowały, że ćwiczenia, które potrwają do 1 grudnia, mają _ charakter obronny _ i _ mimo iż planowane znacznie wcześniej niż wczorajszy niesprowokowany atak artyleryjski, pokazują siłę koreańsko-amerykańskiego sojuszu i nasze zaangażowanie w stabilność regionalną przez wykorzystanie środków odstraszania _.

USS _ George Washington _ wypłynął ze znajdującej się na południe od Tokio amerykańskiej bazy morskiej Yokosuka w dziś rano. Wczoraj Korea Płn. wystrzeliła kilkadziesiąt pocisków artyleryjskich na południowokoreańską wyspę Yeonpyeong. W ataku zginęło dwóch południowokoreańskich żołnierzy, a kilkanaście osób zostało rannych. W ogniu stanęło kilkadziesiąt budynków. Zdaniem analityków był to najpoważniejszy atak od czasu zakończenia działań wojennych na Półwyspie Koreańskim w 1953 roku.

Korea Płd. prowadziła wcześniej manewry wojskowe w tej okolicy, ale zapewnia, że nie strzelała w kierunku Północy. Stany Zjednoczone, które utrzymują w regionie strefy zdemilitaryzowanej na Półwyspie Koreańskim około 28 tys. żołnierzy, potępiły atak jednak nie chcą informować, w jaki sposób amerykańska armia może na niego odpowiedzieć, by odstraszyć siły Korei Płn. i nie dopuścić do kolejnych ataków.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t117136.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/korea;poludniowa;grozi;bedzie;ogromny;odwet,155,0,716187.html) Korea Południowa grozi: będzie "ogromny odwet" Jeśli Korea Północna zaatakuje jeszcze raz, Seul przeprowadzi odwet - zapowiedział Li Miung Bak.
Tagi: usa, manewry, lotniskowiec, korea, armia, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz