Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zatrucia w niemczech
08.06.2011 07:11

Bakteria E. coli: Drugi przypadek w Polsce

Drugą ofiarą bakterii z Niemiec jest 7-letni chłopiec. Przyczyną zatruć prawdopodobnie nie są produkty roślinne, poinformowała KE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

[Aktualizacja: 09:55]* Badania mikrobiologiczne przeprowadzone w Państwowym Zakładzie Higieny*
*potwierdziły drugi w Polsce przypadek zakażenia bakterią E.coli; taką, jak ta, która wywołuje zakażenie w Niemczech - poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar. *

Chodzi o siedmioletniego chłopca z Giżycka, który jest hospitalizowany w jednym z warszawskich szpitali. Dziecko jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Zakażenie podejrzewa się także u jego 68-letniej opiekunki.

Pierwszą w Polsce ofiarą bakterii jest 29-letnia kobieta, która przebywa na oddziale nefrologicznym a jej nerki wciąż nie pracują. Lepiej czują się dwaj mężczyźni, informuje zastępca dyrektora szpitala przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie Grzegorz Kulik. U jednego z z nich lekarze wykryli obecność bakterii e.coli, nie wiadomo jednak jakiego typu i czy ten szczep jest toksyczny. Wynik posiewu drugiego pacjenta jest ujemny, jednak próbki trafiły do Państwowego Zakładu Higieny.

Kolejną osobą z podejrzeniem zakażenia pałeczką e.coli typu 0104 jest 34-latek, który obecnie leży w ostrołęckim szpitalu. Wykluczono podejrzenie zakażenia u 70-letniego mężczyzny z Łodzi.

Ostrożny optymizm w Niemczech

[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t132221.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/wawryszuk;adios;hiszpanskie;ogorki,225,0,842209.html) Wawryszuk: Adios, hiszpańskie ogórki?
Tymczasem Niemiecki minister zdrowia Daniel Bahr ocenił, że są powody do ostrożnego optymizmu w sprawie epidemii zatruć pokarmowych wywołanych szczepem pałeczki okrężnicy EHEC. Jak wskazał, spada liczba nowych infekcji groźną bakterią. Wczoraj Komisja Europejska poinformowała, że przyczyną zatruć najprawdopodobniej nie są owoce i warzywa.

_ - Mamy powody sądzić, że najgorsze już za nami _ - powiedział Bahr w Berlinie. Zastrzegł, że jest zbyt wcześnie, by odwoływać alarm. Komisja Europejska wciąż bada i będzie badać przyczyny wybuchu epidemii wywołanej przez nieznaną dotąd mutację bakterii coli (EHEC).

Dziś w Berlinie odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów zdrowia i ochrony konsumentów z rządu federalnego i krajów związkowych Niemiec, które ma służyć poprawie współpracy i koordynacji działań w związku z falą zakażeń enterokrwotocznym szczepem E. coli. W spotkaniu ma wziąć udział komisarz UE ds. zdrowia John Dalli, który skrytykował Niemcy za wyciąganie przedwczesnych i błędnych wniosków co do źródła skażenia żywności w Europie bakterią EHEC.

Przestrzegać higieny

Dalli powiedział na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, że podobna informacja musi zostać przed upublicznieniem uzasadniona naukowo i być niepodważalna. W ciągu ostatnich dni Niemcy wskazały jako źródło zakażenia najpierw hiszpańskie ogórki, a następnie kiełki na własnym terytorium, po czym władze niemieckie wycofały się z obu tych twierdzeń. Także niemiecka opozycja oskarża rząd w Berlinie o chaos w sprawie epidemii EHEC. Bahr odrzucił te oskarżenia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t20165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przez;bakterie;e;coli;stracilismy;juz;22;miliony;zlotych,96,0,846432.html) Przez bakterię E. coli straciliśmy już 22 miliony złotych
W całych Niemczech zgłoszono dotychczas około 3000 potwierdzonych przypadków zakażenia EHEC bądź podejrzeń choroby. Co najmniej 650 pacjentów cierpi na wywołany toksyną bakterii zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS). Zmarły co najmniej 22 osoby, w większości kobiety.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar podkreślił, że najpierw jako źródło zatruć pokarmowych zostały wyeliminowane ogórki, teraz wszystko wskazuje na to, że nie jest to także fasola. Niezależnie od tego, co jest źródłem zakażenia, by się go ustrzec, należy przestrzegać higieny. Jan Bondar podkreślił, że groźny szczep bakterii to nie jest wirus, którym można się zarazić drogą kropelkową. Bakterię e-coli, trzeba po prostu zjeść.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t140608.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/przez;zatrucia;w;niemczech;hiszpania;traci;200;mln;euro;na;tydzien,98,0,842338.html) Przez zatrucia w Niemczech Hiszpania traci 200 mln euro na tydzień Madryt będzie domagać się odszkodowań, zapowiedziała hiszpańska minister rolnictwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t140612.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;zamknie;granice;przed;warzywami;z;unii,143,0,842639.html) Rosja zamknie granice przed warzywami z Unii Roczne obroty między Rosją a Unią Europejską związane z handlem warzywami sięgają 7 miliardów dolarów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t140470.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zatrute;ogorki;niemcy;nakrecaja;psychoze;kontrole;na;polskich;targowiskach,149,0,841621.html) Zatrute ogórki. "Niemcy nakręcają psychozę". Kontrole na polskich targowiskach Eksporterzy ogórków z Półwyspu Iberyjskiego tracą na zamieszaniu 200 mln euro tygodniowo.
Tagi: zatrucia w niemczech, bakteria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz