Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Barack Obama rusza na Biały Dom

0
Podziel się:

Wschodząca gwiazda Partii Demokratycznej, czarnoskóry senator z Illinois Barack Obama potwierdził swoje plany startu w wyborach do Białego Domu w 2008 r.

Wschodząca gwiazda Partii Demokratycznej, czarnoskóry senator z Illinois Barack Obama potwierdził swoje plany startu w wyborach do Białego Domu w 2008 r.

Obama ogłosił na swoim portalu w internecie, że tworzy tzw. prezydencki komitet eksploracyjny, mający zbadać szanse jego kandydatury i możliwości zebrania funduszy potrzebnych na kampanię wyborczą. Jest to rutynowy krok podejmowany przez amerykańskich polityków przed ogłoszeniem ostatecznej decyzji o starcie w wyborach.

Charyzmatyczny Obama zasiada w Senacie zaledwie od dwóch lat, ale sondaże wskazują, że ma obecnie największe szanse na nominację prezydencką z ramienia Demokratów - obok faworytki partyjnego establishmentu, senator Hillary Clinton.

| KIM JEST BARACK OBAMA? |
| --- |
| Obama ma 45 lat, jest synem Kenijczyka i białej Amerykanki. Wychował się na Hawajach i w Indonezji, gdzie przez cztery lata mieszkał z matką i jej drugim mężem. Skończył Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku i prawo na Uniwersytecie Harvarda. Na tej drugiej uczelni był pierwszym czarnym redaktorem prestiżowego "Harvard Law Review". Pracował w Chicago jako adwokat i jako działacz pomocy biednym w gettach murzyńskich w Chicago. W 1996 r. został wybrany na senatora stanowego, w osiem lat później do Senatu USA. Wydał dwie książki, m.in. autobiografię "Dreams from My Father", które stały się bestsellerami. W Senacie uchodzi za przedstawiciela umiarkowanych Demokratów. Krytykuje wojnę w Iraku, opowiada się za wycofaniem stamtąd wojsk, ale stopniowym. Podkreśla konieczność ponadpartyjnego porozumienia w sprawach kluczowych dla Ameryki. |

Oprócz Obamy zamiar kandydowania na prezydenta wyraziło jeszcze czterech polityków demokratycznych: gubernator stanu Iowa, Tom Vilsack; senator z Connecticut, Christopher Dodd; kongresman z Ohio, Dennis Kucinich oraz były senator i były kandydat na wiceprezydenta (w 2004 r.) John Edwards.

Z grona tego oprócz Obamy tylko Edwards uważany jest za kandydata z poważnymi szansami na nominację.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)