Notowania

białoruś
21.11.2013 10:13

Białoruś odda szefa koncernu Rosji

Dyrektor generalny Urałkalija został zatrzymany 26 sierpnia na mińskim lotnisku po rozmowach z premierem Białorusi Michaiłem Miasnikowiczem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(selensergen/iStockphoto)

Białoruś zgodziła się na ekstradycję do Rosji dyrektora generalnego rosyjskiego koncernu Urałkalij Władisława Baumgertnera, zatrzymanego pod koniec sierpnia w Mińsku - powiadomiła Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej.

Baumgertner _ zostanie przekazany wkrótce przedstawicielom strony rosyjskiej _ - oświadczyła prokuratura w komunikacie na stronie internetowej.

Dyrektor generalny Urałkalija został zatrzymany 26 sierpnia na mińskim lotnisku po rozmowach z premierem Białorusi Michaiłem Miasnikowiczem, na którego zaproszenie przybył do tego kraju. Początkowo przebywał w mińskim areszcie KGB, ale pod koniec września przeniesiono go do aresztu domowego w jednym z mińskich apartamentów.

Według białoruskiego Komitetu Śledczego Baumgertner oraz inni przedstawiciele kierownictwa Urałkalija są podejrzani o spowodowanie w białoruskim budżecie strat w wysokości co najmniej 100 mln dolarów. Oskarżenia strony białoruskiej dotyczą też wyrządzenia szkód dla rosyjsko-białoruskiej spółki BKK, największego na świecie eksportera nawozów potasowych. Baumgertner był szefem rady nadzorczej tej spółki.

W połowie października przeciwko biznesmenowi wszczęto sprawę karną także w Rosji - jest on podejrzany o nadużycie władzy.

Na BKK przypada 43 proc. światowych dostaw nawozów potasowych. Jednak w lipcu rosyjski Urałkalij ogłosił, że zaprzestaje eksportu własnych nawozów za pośrednictwem BKK i wycofuje się z jej akcjonariatu. Spowodowało to spadek cen nawozów potasowych na rynkach światowych, stwarzając problem finansowy dla Białorusi. Udziałowcem BKK po stronie białoruskiej jest państwowy koncern potasowy Biełaruśkalij, jeden z najważniejszych podatników.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz