Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Broń atomowa w Iranie. USA: porozumienie będzie trudne

0
Podziel się:

Większość sankcji nałożonych do tej pory na Iran pozostanie w mocy, nawet w przypadku osiągnięcia kompromisu ograniczającego program nuklearny prowadzony przez Teheran.

Broń atomowa w Iranie. USA: porozumienie będzie trudne
(Polaris/East News)

Wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji podkreślił wczoraj, że porozumienie ws. irańskiego programu nuklearnego może być bardzo trudne, ale możliwe. Dodał, że do wstępnego kompromisu może dojść podczas trwających do piątku negocjacji.

_ Uważam, że możemy (osiągnąć porozumienie), ale czy nam się to uda - musimy zobaczyć, ponieważ będzie to trudne. To będzie bardzo trudne _ - powiedział agencji Reutera anonimowy wysoki rangą przedstawiciel USA na kolejną rundę negocjacji z Iranem, które rozpoczęły się w środę w Genewie.

Podkreślił jednocześnie, że większość sankcji nałożonych do tej pory na Iran pozostanie w mocy, nawet w przypadku osiągnięcia kompromisu ograniczającego program nuklearny prowadzony przez Teheran.

Przedstawiciel USA poinformował, że spotkanie wszystkich delegacji zakończyło się i miało charakter formalny. Negocjacje będą kontynuowane jeszcze w środę, jednak będą mieć charakter dwustronnych spotkań.

Wcześniej w środę przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei powtórzył, że Teheran nie cofnie się _ nawet o krok _, jeśli chodzi o jego prawa do programu nuklearnego. Chamenei apelował też do irańskich negocjatorów, by respektowali graniczne _ czerwone linie _ programu nuklearnego kraju i _ nie obawiali się gniewu wrogów _. Jak podkreślił, te _ czerwone linie _ to m.in. kwestia wzbogacania uranu na terytorium Iranu i odmowa zamknięcia podziemnego ośrodka Fordo. Chamenei dodał też, że nawet nałożone na Iran sankcje gospodarcze nie zmuszą kraju do ustępstw w czasie negocjacji nuklearnych.

Wznowiona runda negocjacji w sprawie irańskiego programu nuklearnego potrwa do piątku. Rozmowy między Iranem a tzw. grupą 5+1 (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) na szczeblu szefów dyplomacji podjęto 10 listopada również w Genewie.

Mocarstwa zachodnie podejrzewają Iran, że jego program atomowy, oficjalnie służący rozbudowie potencjału energetycznego, służy też do produkcji broni nuklearnej. Teheran odrzuca te oskarżenia, ale w ostatnim okresie zadeklarował gotowość do rozmów na ten temat.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)