Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Broń chemiczna w Syrii pod lupą ONZ

0
Podziel się

Syria zgodziła się, by inspektorzy ONZ odwiedzili trzy miejsca w tym kraju, aby zweryfikować oskarżenia w sprawie wykorzystania broni chemicznej w czasie trwającego od ponad dwóch lat konfliktu.

Broń chemiczna w Syrii pod lupą ONZ
(Polaris/East News)
bDAnBdaZ

Syria zgodziła się, by inspektorzy ONZ odwiedzili trzy miejsca w tym kraju, aby zweryfikować oskarżenia w sprawie wykorzystania broni chemicznej w czasie trwającego od ponad dwóch lat konfliktu - poinformowała dzisiaj ONZ.

_ - Misja ma się udać do Syrii najszybciej jak to możliwe, aby skontrolować jednocześnie trzy miejsca, w których sygnalizowano wykorzystanie broni chemicznej _ - powiedział rzecznik Martin Nesirky. Jednym z tych miejsc ma być Chan al-Assal w prowincji Aleppo, a pozostałych dwóch nie wymieniono.

Reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada i wspierająca go Rosja twierdzą, że właśnie w Chan al-Assal w marcu broni chemicznej użyli walczący z prezydentem rebelianci. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun nalegał, by inspektorzy mogli skontrolować również Hims, miejsce domniemanego chemicznego ataku sił rządowych z grudnia 2012 roku.

bDAnBdbb

W ubiegłym tygodniu w Damaszku przebywało dwoje specjalnych wysłanników ONZ, którzy uzyskali zgodę syryjskich władz na inspekcję. Do tej pory Syria blokowała wszelkie wnioski ONZ w tej sprawie.

Tak wyglądały walki w syryjskim mieście Aleppo

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/zaciete-walki-w-syryjskim-miescie-aleppo-g473216.html) Według anonimowego dyplomaty inspektorzy mogą udać się do ogarniętego wojną kraju już w przyszłym tygodniu. Obie strony konfliktu w Syrii zaprzeczają, by sięgały po broń chemiczną, ale ONZ uzyskała informacje o 13 domniemanych przypadkach jej wykorzystania. Dochodzenie ONZ ma jedynie na celu ustalenie, czy broń chemiczna została wykorzystana, a nie przez kogo. ONZ szacuje, że od wybuchu konfliktu w Syrii zginęło tam ponad 100 tys. ludzi.
Czytaj więcej w Money.pl
Reżim Asada mówi o agresji z strony Unii Chodzi o decyzję Brukseli o możliwości importu ropy z terenów kontrolowanych przez rebeliantów.
ONZ żąda uwolnienia swoich żołnierzy Obserwatorzy realizowali misję zaopatrzeniową i zostali zatrzymani na Wzgórzach Golan.
USA będzie zbroić rebeliantów w Syrii? New York Times pisze o głębokich podziałach w administracji USA, jeśli chodzi o politykę wobec Syrii.
bDAnBdbh
bDAnBdbC
Źródło:
KOMENTARZE
(0)